"Fiziği yalınlıkla sunmakla ünlü olan açıklama ustasından bir gövde gösterisi daha - John Roch, The Times Yazın Eki"
Konunun ana mimarlarından birisi olan Feynman 20. yüzyıl fiziğinin birkaç bağımsız zaferinden birini açıklamakta harikalar yaratıyor. - The New York Times Kitap İnceleme Eki."

"Kuantum elektrodinamiği ya da kısaca KEDİ, ışık ve elektronların nasıl etkileştiğini anlatan "tuhaf kuram"dır. Bu kuram Richard Feynman ve meslekdaşları sayesinde aynı zamanda fiziğin kesinlikle bilinen ender kısımlarından birisi olmuş ve her türlü denemeden başarıyla çıkmıştır. Feynman'ın en çok satan anıları olan Eminim ki Şaka Yapıyorsunuz Bay Feynman, usta fizikçinin üstün bir yazar da olduğunu ortaya koymuştur. Güzelliği berraklığında olan bu konferans dizisinde de KEDİ'ye eksiksiz bir giriş yapmaktadır.

"Nobelli fizikçi Feynman özgün olmaktan kendisini alamamakta, bu canlı, hayranlık veren kitapta (oluşmasına belirli katkılarda bulunduğu) ışığın kuantum kuramını sıradan insanlara anlatmaktadır. -New Yorker-
"Dört tane, konuşan, rüzgar gibi bölümde... KEDİ'yi genel okur kitlesine tek bir denklem kullanmadan açıklamaktadır. -Philip Morrison, Scientific American-

"Feynman'ın konferansları harikulade olmuş olmalı; bunlar aynı derecede büyüleyici bir kitaba, KEDİ'ye; zekasıyla mayalanmış, ve canlılık katılmış, yaşayan bir girişe dönüşmüşler. Bugünün fiziğine merak duyan herkes satın almalıdır. - Pedro Walosheck, Nature"

"Kitabın özgün adı QED, kuramın İngilizce adının, artık evrensel olarak kısaltılmış halidir. Ancak yazarın kitapta sık sık tekrarladığı temel zorluk ve karışıklıklara bir nazire olmak üzere yakıştırılmış olan ve İngilizce konuşulan ülkelerde çok kullanılan eski bir Latince kısaltmadır. Bu kısaltma "ispatı gereken şey açıklanmıştır" anlamına gelen ve tüm karışıklıkların ortadan kalktığını ve her şeyin artık çok kolaylaştığını ifade etmek için kullanılan "Quod Erat Demonstrandum"un baş harflerinden oluşur. Buna uygun Türkçe bir karşılık bulamadığından, bir yakıştırma uydurmak yerine böylesine kısaltmayı yeğledim. (çeviren)
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789757652267
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Ömür Akyüz
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat