Ben Anneme Dedim Ki Efsaneye göre, doğum anı gelip yavru dünyaya geldiğinde annesine geleceği dünya ile sorular sıralar, anası da elinden geldiğince dili döndüğünce bu sorulara yanıt yetiştirmeye çalışırmış. Yavru, beslenme olanaklarından tutun, iş olanaklarına kadar o toplumun yaşama koşullarını irdelermiş. Kreş var mı' Yuva var mı' Mamalar hileli mi' Öğretmenler dayak atıyorlar mı' Hep sorarmış bunları.

Toplum düzenine, gelir dağılımına, sınıflar arası dengeye, devlet yapısına kadar uzanan bu sorgulama sonunda yavru kararını verirmiş. Ya koşulları beğenir o dünyada kalırmış, ya da anasının yanıtlarından öğrendiği koşulları beğenmez, anasının dünya ağzından tekrar içeri girer kaybolurmuş. Başı kurbağa, bedeni insan bu yaratıkların adı Imomuto'ymuş.

Biz de bu kitapta Imomutoların yöntemince, çocuklarımızın temel gereksinimlerini irdelemeye ve bunları ne ölçüde karşıladığımızı belirlemeye çalışacağız. Gerçi bizim yaşamımızda yavrularımızın geriye dönüp dünyadan vazgeçmeleri sözkonusu değil. Ama çocuk ölümü rakamları, sakat çocuk sayıları o kadar büyük ki, böyle bir yöntemin bizler için de geçerli olacağını rahatça söyleyebiliriz. Ben Anneme Dedim Ki, Papirüs Yayın Dağıtım, 9789757432999, Güler Yücel
Stok Kodu
9789757432999
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
167
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-1
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat