Güneşin Bir Çiy Damlasında Parıldadığı GibiBulgar Kadın Şairleri

%5
Güneşin Bir Çiy Damlasında Parıldadığı Gibi,Hüseyin Mevsim
Güneşin Bir Çiy Damlasında Parıldadığı Gibi Yüzyıllar boyunca yaratı yeteneğini anonim folklor yapıtları dizelerinde sergileyen Bulgar kadını, yaklaşık 150 yıllık bir şiir geleneğine sahiptir.
Elisaveta Bagryana ile Blaga Dimitrova'sız tasarlanamayacak Bulgar kadın şiiri seçkisinde, yerelliği aşarak farklı şiir modelleri benimseyen ve geliştiren Fedya Filkova ile Mirela İvanova'nın da yer almasını uygun gördük. Şairlerin yaratısal gelişimlerindeki çeşitli evrelerden farklı yapıtlar seçtik. Seçimimizi yaparken Bulgar kadın şiirinin gelişiminde gözlenen bütün eğilim, biçem ve yönelimleri yakalamaya çalıştık.
Elisaveta Bagryana'nın söylemiyle, "güneşin bir çiy damlasında da parıldayabileceğini" düşünerek, 4 yaratıcının 44 şiiriyle Balkanlılığın trajikliğini, Akdenizliliğin coşkusunu, Avrupalılığın soğukkanlılığını, Slavlığın duygusallığını, Doğululuğun yazgısallığını aynı dozda yoğurarak dizelerinde barındıran Bulgar kadın şiirini okurlarımızla buluşturuyoruz. Güneşin Bir Çiy Damlasında Parıldadığı Gibi, Bulgar Kadın Şairleri, Papirüs Yayın Dağıtım, 1001456104949, Hüseyin Mevsim
Stok Kodu
1001456104949
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
80
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2004-12
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat