Kuzey İrlanda ve "ıra" Silahlı Mücadeleden Siyasal Çözüme

%5
Kuzey İrlanda ve "ıra" Silahlı Mücadeleden Siyasal Çözüme,Levent Özçağ
Kuzey İrlanda ve "ıra" Silahlı Mücadeleden Siyasal Çözüme İrlanda sorunu, İngilizlerin binli yılların başında İrlanda'yı işgali ile başlar. Kangrenleşerek yüzyıllarca süren bu sorun, 20, yüzyıl başlarında, 1920'de İrlanda'nın Kuzey-Güney olarak ikiye ayrılmasıyla yeni bir boyut kazanır. 1916 Paskalya Ayaklanması, ilk önemli dönemeçtir. Cumhuriyet'in ilanı bununla gelir. Ama ardından kan ve gözyaşı vardır. Ayaklanma bastırılır. İlk bağımsız Parlamentonun silahlı gücü İrlanda Cumhuriyet Ordusu'nun (IRA) ortaya çıkışı, 1922'deki ayaklanmayla olur. Ülke, yeniden bir içsavaşa sürüklenmiştir. Kuzey İrlanda'nın tarihinde IRA'nın tarihsel misyonu için de önemli bir kavşak noktasıdır. "Kuzey İrlanda ve IRA" işte böylesine bir sürecin, günümüzdeki durumuna dönük tanıklığı içeren bir çalışma. Levent Özçağatay'ın, IRA'nın 1994'teki ateşkes ilanından sonra Kuzey İrlanda'ya gidişi, bu tanıklığın ilk adımını oluşturu:
"...İkinci gün barış duvarını görmeye gittim.Berlin Duvarını görme şansım kalmadığından insanları birbirinden ayırmak için inşa edilmiş son duvar olan atı Belfast'ın barış duvarını ziyaret ettim. Bu duvar Avrupa'nın en fakir iki mahalesini birbirinden ayırıyordu. Katolik Falls ve Protestan Shenkill. Binalara, duvar yazıları ve itinayla yapılmış resimlerle doluydu. Mural adı verilen bu duvar resimleri, sanki sorunların tarihini açıklıyordu. Çıra çocukların şehrin kapısını krala kapamaları, maskeli ve silahlı protestan gruplar ve Britanya bayrakları ile boyanmıştı. Slogan "TESLİM YOK" idi. Falls'ta ise politik bir zenginlik göze çarpıyordu. Mandela'dan Che Guavera'ya, Amerikalı Kızılderililerden Sandinistalara, Filistinli gerillalardan Marksist Şehit Connolly'ye kadar..."
"Kuzey rlanda ve IRA" düne kadar olduğu kadar, bugüne de önemli göndermelerde bulunan bir çalışma. Kuzey İrlanda ve "ıra" Silahlı Mücadeleden Siyasal Çözüme, Papirüs Yayın Dağıtım, 9789756999295, Levent Özçağatay
Stok Kodu
9789756999295
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
224
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-4
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat