Eski Kız Kardeşim Erkeklerin başını döndürüyordu. Cıvıl cıvıl kara gözleri, tensel duygular uyandıran küçük bir burnu, gevrek kahkahaları, doğulu kadınlara özgü tombul bir vücudu vardı. Ne var ki kendinden hoşlanmıyordu. Saçlarını boyadı, gözlerinin rengini değiştirdi. Derken bir gün ameliyatlara başladı.
Bugün kızkardeşi ona bakıyor da tanıyamıyor. Bir değişimin anatomisi Eski Kızkardeşim, bizleri aynanın öte yüzüne götürüyor; daha bir el altından gerçekleşmekte olan, bir tür görünmez değişime. Savaş nedeniyle Büyük Sahra'nın o kurak çölünden kopmak zorunda kalmış ve sınırları gerçekten susmayı, olur olmaz ağzını açmamayı, silik bir şekilde kendi kozasında yaşamayı seçmiş bir ailenin uğradığı değişime. Sürgünün kişinin kendisi olmaktan vazgeçmesi anlamına geldiğinin vurguladığı Eski Kızkardeşim, belleğin, unutmanın, suskunluğun ve mutlak bir boyun eğişin romanı.
Kaybolmuş bir ülkenin ve unutulmuş bir dinin dramatik öyküsü "Eski Kızkardeşim"de Amar, tartışmasız bri anlatım ustalığına sahip olduğunu daha ilk anda kanıtlıyor. Bu küçük aile sagasını büyük bir humorla bizlere sunuyor. Eski Kız Kardeşim, Papirüs Yayın Dağıtım, Mustafa Balel, 9789756999851, Marlene Amar
Stok Kodu
9789756999851
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
111
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-5
Çeviren
Mustafa Balel
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat