Türk Sinemasında Cinselliğin Tarihi Türk Sinemasında Cinselliğin Tarihi, Özgüç'ün yeni verimi. Bu, sözünü fazla uzatmayan kitap, sinemamızın cinsellik sorununa yaşanan hayattan örneklerle, verilerle ve pratiğin sözlüğüyle yaklaşmayı yeğliyor. Araştırmacı, ele aldığı sorunu yazıya dökerken, konuyu belirleyen örnek ve verilerin üstünde olmamayı, başka bir deyişle kılgının çerçevelendiği üstten bakmamayı özellikle yeğlemiş gibi.
Kitap, sinemamızın, yani en yaygın, en popüler sanat dal ve alanımızın cinselliği değerlendirişini tasvirci bir anlatımla dile getirmekte.
İleride meselenin sosyolojisine eğilecekler için yararlı bir kaynak olabilecektir kanısındayım.
Selim İleri
1940 - 1950'lerin "göbek" salgınından, 1960'ların yerli yersiz stripsiz gösterilerinden, 1970'lerin ilkin seks, sonradan porno salgınından bugünkü duruma nasıl gelindi, hangi aşamalardan geçerek, hangi yasakları aşarak'
Ağah Özgüç, özel koleksiyonundaki zengin malzemeyi de değerlendirerek, tüm bu sorulara cevap vererek bir tarihi açıklıyor, belgeleri ile. Ve bu salt ulusal bir sinemanın tarihi değildir, bir toplumun belirli bir konudaki bilinçlenmesinin öyküsüdür.
Giovanni Scognamillo Türk Sinemasında Cinselliğin Tarihi, Parantez Yayınları, 9789758441037, Agah Özgüç
Stok Kodu
9789758441037
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
360
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-2
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat