Sultan Mehmed Reşad, Vahdettin ve Osmanlı Sarayının Son Günleri
Osmanlı Sarayının Son Günlerinde Yaşanan, Tüm Olayları Bütün Gerçekliğiyle Sultan Mehmed Reşat ve Vahdettin'in Başmabeyinci (Saray Sözcüsü) Lütfü Simavi'nin Kaleminden Okuyun!
Bu eser, Türk basın tarihinde uzun ve önemli bir döneme damgasını vurmuş olan Simavi ailesinin ilk yazarı olan Lütfi Simavi Bey'in tanıklıklarından oluşmaktadır. Lütfi Simavi Bey, önce Sultan Reşat'ın yanında 2. Tanzimat Dönemi'nin Saray Başmabeyincisi olarak çalışan, daha sonra ise Vahdettin döneminde yine Başmabeyinci olarak kendisine görev verilen, döneminin saygın kişiliklerinden birisidir. Simavi, Osmanlı İmparatorluğu'nun tükeniş yıllarının, savaşların ve yok oluşun en yakın tanıklarındandır. Yedi yüz yıllık ihtişamın son günlerini büyük bir keder içinde gün be gün not eden Lütfi Bey, saray etrafında dönen entrikaları ve politik oyunları tek tek kaydetmiş; bir zamanlar üç kıtada hüküm süren devasa bir imparatorluğun nasıl parçalandığını almış olduğu notlarla bugüne taşımıştır.
Gençliğinde iyi bir eğitim almış olan entelektüel bir kişiliktir Simavi. Avrupa'da süren hayatı da ülkesinde süren hayat kadar iyi analiz edebilen, keskin bir görüye sahiptir. Onun tanıklıkları, yıllardır anlatılmayan bir zaman kesitini, en berrak haliyle açığa çıkarmaktadır. Bu döneme ilişkin en yakın ve detaylı bu tanıklık, özellikle tarih okumayı sevenler ve uzun süren bir devrin kapanış koşullarını merak eden okuyucular için atlanmaması gereken, önemli bir yapıttır. Ülke tarihine damgasını vuran olaylara imza atmış olan Talat Paşa'nın, Enver Paşa'nın, Damat Ferit'in tarih sahnesine nasıl çıktıklarını ve nelere mal olduklarını bu kitaptan öğreneceksiniz.
Gerek vatansever ve adalete değer veren Sultan Reşat zamanının, gerekse saray lobilerinin ve yabancı ülkelerin politik oyunlarına aldanarak, ülkesini kendi elleriyle yok oluşa sürükleyen Padişah Vahdettin döneminin, bilinmeyen ve anlatılmayan birçok skandalını ve ayak oyunlarını, Simavi'nin kaleminden okuyacaksınız. Mustafa Kemal'in milli mücadeleye başladığı yılları; Milli Mücadele'nin başlangıç koşullarını yine bu kitapta bulacaksınız. Anlatılan olaylar, dağarcığınızdaki bilgileri yeniden gözden geçirmenize neden olacak.
Osmanlı Sarayı'nın Son Günleri, benzerleri arasında eşdeğeri olmayan bir eser...
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789759146382
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
352
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat