Sosyal Bilgiler Öğretiminde Edebi Ürünler ve Yazılı Materyaller

%8
Sosyal Bilgiler Öğretiminde Edebi Ürünler ve Yazılı Materyaller,Cemil
Demokratik toplumlarda Sosyal Bilgiler derslerinin temel amacı, etkin yurttaş yetiştirmektir. Böyle bir yurttaş, üretken, katılımcı, demokratik tutum ve değerler ile problem çözme ve karar alma becerilerine sahip olmalıdır. Sosyal Bilgiler derslerinin bu niteliklerle donanmış yetiştirme misyonunu yerine getirebilmesi, birçok faktörün olumlu olmasına bağlıdır. Her şeyden önce, sosyal bilgiler öğretim programı amaç ve içerik yönünden çağdaş kriterlere uygun, sosyal bilgiler öğretmeni mesleki bakımdan yeterli, eğitim ortamı gerekli öğretim materyal ve teknolojileriyle donanmış olmalıdır.

Maalesef, yalnız ülkemizde değil dünyada da Sosyal Bilgiler dersleri bu koşullar olmaksızın işlenmektedir. Bu nedenle de, öğrencilerin bu derse yönelik olumlu tutum düzeyleri düşmekte, buna paralel olarak da öğrenme ve hatırlama oranı azalmaktadır.

Elinizdeki kitap, böyle bir boşluğu doldurarak, sosyal bilgiler öğretiminde niteliğin artmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Kitapta, sosyal bilgiler öğretiminin kuramsal çerçevesi çizildikten sonra, bu özel öğretim alanı ile edebiyat arasındaki ilişki açıklanmakta, edebi ürünlerin işe koşulmasında kullanabilecek yöntem, strateji ve teknikler ele alınmakta ve son olarak da, Sosyal Bilgiler derslerinde kullanılabilecek edebi türler ile yazılı materyallere yer verilmektedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756802670
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
280
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2012-10
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat