Türkçe İlkokuma Yazma Öğretimi Kuram ve Uygulamaları

%7
Türkçe İlkokuma Yazma Öğretimi,Hasan Güleryüz

Anadil öğretimi, “dinleme, okuma; anlama“; “konuşma ve yazma; anlatım“ becerilerinden oluşmaktadır. İlkokuma yazma öğretimi “okuma“ ve “yazma“ temel becerilerini kapsamakla birlikte anadili öğretimi bütünlüğünde verilmektedir.
Birinci sınıf öğrencisi altı ay gibi bir sürede hem “okur“ hem de “yazar“ olmaktadır. Bu anlamda birinci sınıf öğretmeni, öğrencinin ikinci anadili annesidir. O nedenle birinci sınıf öğretmenleri insan üzerinde derin etkileri olan ve unutulmayan öğretmenlerdir. Bu kitabın, uygulamalı bilim alanı olan okuma yazma öğretiminin temel kitabı olduğu söylenebilir.
Kitapta; okuma yazma öğretiminde kullanılan strateji, yöntem ve tekniklerle, Türkçe'nin yapısı, heceleri, işlek eklerine, öğrenmenin oluşumu ve bilgi işlem sürecine, okuma yazma öğretiminin tarihsel gelişim sürecine, çoklu zekanın okuma yazma öğretiminde kullanımına, cümle, sözcük, hece ve ses haritalarına, ilkokuma yazma öğretim devrelerinde şarkıların kullanımına, ara sınıflarda okuma yazma bilmeyen öğrencilerle çalışmalara, geç ve güç öğrencilerle yapılacak çalışmalara, dil sorunu olan yerlerde okuma yazma öğretimine, çocuk edebiyatıyla ilgili geniş örneklere yer verilmiştir.

Stok Kodu
9789756802168
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
292
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2004-11
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat