ÖSYM tarafından lisansüstü eğitim almak isteyen adaylar için önce “ALES“ (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı) adıyla sınavlar düzenlenmektedir.
ALESin kapsamını, ÖSYMnin ilgili kararı bağlamında ana hatlarıyla açıklamak yararlı olacaktır:
Lisansüstü eğitim almak isteyenler için yapılacak olan sınavla, belirli akademik kadrolara (yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı olarak) atanmak isteyenlere yönelik yapılmakta olan sınav ALES'te birleştirilmiştir.
ALES ilkbahar ve sonbahar dönemlerinde olmak üzere yılda iki kez düzenlenmektedir.
Sınava bir lisans programından mezun olabilecek durumda olanlar, lisans programını bitirenler ile denklik belgesi almış olmak kaydıyla yurt dışında lisans eğitimi görmüş olanlar başvurabilirler.
Sınavda Sözel Yetenek bölümünde 50şer sorudan oluşan iki test (Sözel Yetenek-1 ve Sözel Yetenek-2), Sayısal Yetenek bölümünde de yine 50şer sorudan oluşan iki test (Sayısal Yetenek-1 ve Sayısal Yetenek-2) yer almaktadır.
Bu sınavın sonuçları, yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl süreyle geçerlidir.
Kitabımızın içeriği ve genel özellikleri şöyledir:
Sözel ve Sayısal Yetenek başlıkları altında 2007 Nisan ayında yapılan sınavdan başlayarak en son 2011 yılı Nisan ayında yapılan sınav da dâhil olmak üzere tam 9 sınavı kitabımızda bulabilirsiniz.
Kitabımızdaki bu 9 sınavla, 760 Sözel Yetenek - 760 Sayısal Yetenek sorusu olmak üzere tam 1520 çıkmış soruyu çözme olanağına sahip olacaksınız.
Kitabımızda soruların yalnızca doğru yanıtlarını değil, uzman bir ekip tarafından hazırlanan ve ALESe hazırlanma sürecinde size oldukça yararlı olacağını düşündüğümüz ayrıntılı çözümlerini de bulacaksınız.
“ALES Tamamı Çözümlü Çıkmış Sorular“ kitabımızın sınava hazırlanma sürecinde sizlere yardımcı olacağını ve yol göstereceğini umuyor, başarılar diliyoruz.
Pegem Akademi Yayıncılık-
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789756802854
Boyut
195-275
Sayfa Sayısı
674
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2013-07
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat