Gün geçtikçe artan hekim sayısıyla orantılı olarak zorlaşan tıpta uzmanlık sınavı meslek hayatımızın en önemli aşaması haline gelmiştir. Tıpta uzmanlık sınavında giderek daha fazla ayrıntı içeren bilgiler sorulmaktadır ancak altı yıl süren tıp eğitimi sonunda bu kadar ayrıntılı bilginin eksiksiz olarak hatırlanabilmesi olanaksızdır. Tıpta uzmanlık sınavını zorlaştıran diğer bir faktör de hekim arkadaşlarımızın iş yükünün çok fazla arttığı intern doktorluk döneminde bu sınava yeterli düzeyde hazırlanamamalarıdır.

Yazmış olduğum "TUS için Farmakoloji Kitabı'nda ayrıntılı farmakolojik bilgileri en özet şekilde ve eksiksiz vermek için gayret gösterdim. İçerik olarak tıpta uzmanlık sınavı sorularını cevaplayabilen kitabımda görsel belleğe yönelik olarak önemli bilgileri farklı yazı karakterleri ile vurguladım. Edinilmiş bilgilerin kalıcılığını artırmak ve sınava yakın dönemde hızlı tekrar yapabilmek amacıyla her konunun sonunda yer alan ve önemli bilgilerin vurgulandığı 'özet bilgi' bölümlerini hazırladım.

Tıpta uzmanlık sınavı önemli ve zor bir sınav olmasına rağmen bu sınavı kolaylaştırmak sizlerin elindedir. Tıpta uzmanlık sınavını kazanamasanız dahi elinizde altın değerinde bir mesleğiniz olduğunu unutmamalısınız. Kazanma hırsı ile baskı altına alınmış düşünce sistemi mutlaka hata yapacaktır. Tıpta uzmanlık sınavını kazanabilmek için öncelikle kendinize en uygun branşı belirlemeniz gerekmektedir. Sadece sınavı kazanmış olmak için istemediğiniz bir branşta yıllarca görev yapmaktansa bir sonraki tıpta uzmanlık sınavına daha iyi çalışarak girmeyi tercih etmelisiniz. Sınava giren kişi sayısı sınavı kazanma veya kazanamama kriteriniz olamaz çünkü istediğiniz branşın puanı yıllar içerisinde aşağı-yukarı aynı kalmış olup kaç soruyu doğru cevaplamanız gerektiği ortadadır. Yeterli sayıda soruyu cevaplayabiliyorsanız sınava giren kişi sayısı önemini kaybetmektedir. Tıpta uzmanlık sınavına hazırlanırken çalışma yönteminize en uygun, kolay anlaşılan, özet ve kolay tekrarlanabilen bir kitap seçmelisiniz. Okumuş olduğunuz kitabı tıpta uzmanlık sınavına yakın bir dönemde mutlaka hızlı bir şekilde tekrarlama! ısınız.

Hazırlamış olduğum bu kitap ile tıpta uzmanlık sınavını kazanmanıza katkıda bulunacağıma inanmaktayım. Kitap içerisinde gözden kaçmış olabilecek hatalarımızı hoşgörü ile karşılamanızı ve kitap hakkındaki olumlu yada olumsuz düşüncelerinizi bizlere bildirmenizi bekliyoruz.

Kitabı yazmam için beni teşvik eden sayın Dr.Ertuğrul CAN'a, kitabın baskısını gerçekleştiren PELİKAN KİTABEVİ sahibi sayın Aziz ÇELİK'e ve kitabın dizgisini yapan sayın İbrahim YIKILMAZ'a teşekkürlerimi sunarım.

Beni yetiştiren anneme, babama ve desteğini her zaman yanımda hissettiğim canım eşime sonsuz saygı ve sevgilerimle...
Tüm meslektaşlarıma tıpta uzmanlık sınavında başarılar dilerim.

Stok Kodu
9789758778409
Sayfa Sayısı
473
Basım Yeri
Ankara
Basım Tarihi
2004-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat