Hacı Bektaş Veli Bektaşiliğin tek piridir. Bektaşilik'te bazı temel inançlar ve ahlak formülleri var. Eline, diline, beline deniyor. Bu üç yolla kimseye zarar verilmeyecek, aynı zamanda, bunlarla faydalı şeyler de yapılacaktır. Mesela: Eliyle bir san'at eseri, resim, heykel, müzik, bir yazılı eser vermek, diliyle: iyi şeyler konuşmak ve öğretilerle faydalı olmak, nefsani duygularına kapılmadan iyi aile kurmak, hayırlı evlatlar yetiştirmek gibi. Nefisle mücadeleye Cihad-ı ekber (en büyük savaş) denilir.
Bedri Noyan-
Babai İsyanı, Türkiye tarihindeki en büyük boyutlu ve kapsamlı halk hareketlerinin hem ilki, hem de belki etkilerinin boyutları düşünülürse en başta gelenidir. Bir defa çok geniş kapsamlı ve gerçek anlamda bir halk hareketidir. Etkisinin uzun süreli oluşu, Türk halkının, özellikle de konar-göçer heterodoks kesimin zihniyetine uygun ilk mesiyanik (yahut mehdici) bir hareket olmasından geldiği gibi, belki daha mühim olanı, Anadolu topraklarında heterodoks Türk müslümanlığının oluşmasına yol açan bir hareket olmasından kaynaklanmaktadır. Türk heterodoksisi Babai hareketiyle derlenip toparlanmıştır. Alevilik ve Bektaşilik bu hareketle Anadolu'daki tarihsel temellerini bulur.
A. Yaşar Ocak-
(Arka Kapak)
IDeEFIXE'in Notu:
Kitapta, Bedri Noyan, Ahmet Yaşar Ocak, Fuat Bozkurt, İsmet Zeki Eyüboğlu, Nejat Birdoğan, İrene Melikoff, Niyazi Öktem, Afşar Timuçin, Cahit Tanyol, Erdoğan Alkan, Fikret Otyam, Toktamış Ateş, İlhan Selçuk, Muzaffer İlhan Erdost, İlhan Cem Erseven, Baki Öz, Musa Eroğlu, Yavuz Top, Metin Turan, Erman Aslanoğlu, Nasuh Barın, Abidin Özgünay, Mehmet Yaman, Lütfü Doğan, İzzettin Doğan ve Yaşar Nuri Öztürk ile söyleşi yapılmıştır.
Stok Kodu
9789757814627
Sayfa Sayısı
417
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1997-08
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat