Uygarlığın Işıldakları

%25
Uygarlığın Işıldakları,İsmet Zeki Eyüboğlu

Liste Fiyatı : 20,00 TL
İndirimli Fiyat : 15,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 15 puan kazanacaksınız)
   15

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Uygarlık bir ışıldaklar dizisidir, geçmişten geleceğe doğru dizilmiş, birbirini izleyen sıradağlar gibi. Bu dizide yer alanların sayısı çoğaldıkça dizinin aydınlatıcı gücü, yaratıcı özü pekişir, düşünen başlar aydınlanır, toplumlar birbirini besler. Çağdaş uygarlık başlangıçtan beri böyle bir dizinin birbiri ardınca yükselen doruklarıyla etkinlik kazanmış, bugünkü başarı aşamasına ulaşmıştır. Böyle bir ışıldaklar dizisinde yer alamayan toplumların ne denli çöküşe sürüklendiğini, başkalarına el açarak ayakta durmaya çalıştıkarını üzüntüyle görüyoruz.
Yalnızca katılaşmış inançlardan ışık bekleyen, yardım uman, eskiye sığınan toplumların geleceği ne acıdır. İnancın en kötüsü tüm insan yaratmalarını, başarılarını belli bir yönetimin baskısı altına alan, toplumu tek doğrultuda yürümeye alıştıran saplantılar birikimidir. En kutsa inanç bile bireyin yüreğinden dışa taştığında çekilmez olur, yozlaşır, tüm değerini yitirir. Bu yitiriş, sonra döner, suçu başkalarına yükleme çabalarına sığınır, buna alçağın alçağın alçalttığını sömürüşü diyoruz.
Yeniyi eskinin yönlendirmeye çalıştığı bir toplumda insan körün elindeki değnek bile değildir. Tarih, bize, dinci toplumların karanlıkta uçuşan yarasalardan başka bir özellik taşımadığını, yadsınması olanaksız kanıtlarla, göstermişir. İlerleme, gelişme, çağını aşıp geleceğe kalma bir ışıldaklar yarışıdır, ne mutlu o yarışa katılan üstün yetenekli aydınlara.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789757814962
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
313
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat