Asıl adı Julien Viaud olan Pierre Loti'nin Selanik'te başlayıp İstanbul'da Eyüp'te, hazin bir şekilde noktalanan, zaman zaman romantizmin doruğuna çıkan aşk macerasının öyküsü. Abdülhak Şinasi Hisar'ın ifadesine göre kitap, "Aziyade'ye aşkının romanse edilmiş hikayesi değil, aynı zamanda İstanbul füsunun bir methisyesidir."
Türk okurlarınca da tanınan Loti, delicesine aşık olduğu Aziyade ile gönül ilşkilerini anlatırken İstanbul'un kimi semtlerinin panoramasını da çizmektedir. Eyüp'te, Aziyade'yle birlikte eski bir Türk evinde, örf ve adetlerimize uygun bir tarzda yaşamını sürdürürken, yolu üzerindeki Balat'tan da bahseder. Pera, sık sık uğradığı günahkar semt Galata, bütün güzellik ve çirkinlikleriyle gözler önüne serilir. Sonra Tophane ve sürvarisi bulunduğu gemisini görmek için uğradığı Fındıklı... İstanbul'un karlı veya güneşli günlerinin atmosterinde aşkını anlatan Loti, şiirsel bir üslup kullanır. Haliç, kayıklar, semtler geçen yüzyılın bazen de hüzün veren güzellikleriyle gözlerimizin önünde canlanır.
Bu çeviri, Aziyade'nin 1923'te Edition Pirerre Lafitte tarafından yayınlanan resimli, lüks baskıdan yapılmış, bu baskıda bulunan 7'si renkli 25 resim bu çeviriye de eklenmiştir.
Loti, bu baskıyla, Türk okurları tarafından daha tanınacak ve sevilecektir.
İşte, bir Pierre Loti klasiği...
Stok Kodu
9789758065097
Boyut
160-235
Sayfa Sayısı
152
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2000-01
Çeviren
İlhan Arda
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
Kuşe
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat