İki Dünya Savaşındaİki Dünya Savaşı Arasında Irak’ta Kürt Sorunu

%8
Irak'ta Kürt Sorunu,Şakire Xıdoye Mıhoyan

Liste Fiyatı : 6,00 TL
İndirimli Fiyat : 5,52 TL
(Bu ürünü aldığınızda 5 puan kazanacaksınız)
   5

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Kürtlerin yeni tarihi ve özellikle I. Dünya savaşından sonraki halk topluluklarının kurtuluş hareketleri bir çok Sovyet Kürt tarihçisinin ve Prof. Dr. Şakire Xıdoye Mıhoyan'ın dikkatini çekti. Prof. Dr. Şakiro, 1930 yılında, Ermenistan'ın Elegez köyünde Kürt bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk Çalışma hayatının başından beri Kürt kültürü, tarihi ve sorunlarıyla ilgilendi. 1952'de Erivan Eğitim Enstitüsü Tarih Bölüm'nü bitirdi. Ondan sonra öğretmenlik yaptı. 1955 yılından itibaren Riya Taze (Yeni Yol) gazetesinin yazarları arasına girdi. Bir yıl sonra da gazetenin baş yazar yardımcısı oldu.
Prof. Dr. Şakire Xıdoye Mıhoyan, 1960'tan sonra Sovyet Ermenistan'ı Doğu Bilim Kurulu'nun Kürt Bölümü'nde sorumluluk aldı. 1963'te doktora tezini tamamladı. 1977 yılında bilim doktoru, 1984 yılında da tarih profesörü oldu. Şimdiye kadar iki kitap ve onlarca makale yazdı. Halen Ermenistan Bilimler Akademisi Doğu Bilimleri Enstitüsü'nde Kürdoloji Bölümü Başkanlığı'nı yapıyor.
(Arka Kapak)
Güney Kürdistan'da özyönetimin ilan edilmesi, İngiliz-Irak anlaşmasının (Ekim 1922) imzalanması rastgeldi. Bu anlaşmanın şartları Irak için çok ağırdı. Anlaşma İngilizlerin Irak üzerindeki ekonomik ve siyasi egemenliklerini yasal bir hale getirmişti. Bu, Irak'ta genel bir hoşnutsuzluğa neden oldu. İngiliz siyasetine yakınlıklarıyla tanınan güçler dahi, anlaşmayı eleştirdi.. Bağdat'ta halk öfkesinden bu anlaşmayı onaylayan Irak parlementerlerine saldırdı.
(Kitabın İçinden)
Stok Kodu
9789758245055
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
112
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-03
Çeviren
J. Slav,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat