Dinimize Göre Nikah Hu kitap nikâhtan bahseder. Nikâh, aile ocağının temeli olmakla onu incelemeye sâyi eder. Temeli iyi atılmayan her şeyin sonu yıkılmaya mahkûm olduğu gibi, iyi atılmayan aile temellerinin sonuda yıkılır. İslâmiyet, ten birliği kadar da kalp birliğine, iman birliğine ehemmiyet veren nikâhı en mukaddes bir akit olarak vasıflar. Buna binaen kimlerin nikâh edilebileceği veya edilemiyeceği karı kocanın ve çocuklarının bu aile ocaklarında rollerinin ne olduğunu dini bakımdan herkesin iyi bilmesi gerekir. Zira : (KÜLLÜKÜM RAİN VE KÜLLÜKÜM MESÛLİN AN RAİYETİHİ) Hadisi şerifi sırrınca (Her çoban, sürüsünden mesuldür. Erkek de ehli ve ayali üzerinde bir çobandır. Onun hukukundan dolayı mesuldür. Kadında evinin çobanı, o da ev içindeki şeylerden mesuldür.) buyurulmuş, buna binaen «Nikâhla, evlilik hayatında insanların birbirine terettüp eden vazifeleri de vardır.» Buyurmuşlardır.

Hepimiz hal ve vaktimize göre : Himayemiz altındakilerin çobanıyız. Onlara bir çoban gibi sürümüz üzerinde dâimi bir gözcü olmamız lâzımdır. Onları felâketten koruyup saadet yoluna götürmeliyiz. Sürüden gafil olan çoban, sürüsünün mahvu perişan olduğu gibi ailenin halinden, terbiyesinden, vazifesinden gafil olanlarda aileyi felâkete sürüklerler.

Bu kitapta da biz bu bakımdan nikâh doîayısı ile kurulan aileyi birbiriyle olan vazife ve rabıtayı nikâha taallûk eden her şeyi bildirmeye çalışacağız.

Muvaffakiyet Allahtandır. Dinimize Göre Nikah, B Boy, Mehmet Kemal Pilavoğlu, 3002795101569, Pilavoğlu Kitabevi ve Yayınları
Stok Kodu
3002795101569
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat