Dünya Medeniyetleri Arasında İslam MedeniyetiB. Boy

%20
Dünya Medeniyetleri Arasında İslam Medeniyeti,Mehmet Kemal Pilavoğlu
Dünya Medeniyetleri Arasında İslam Medeniyeti MEDENİYET maddî ve mânevi alanda insanlığı her türlü refah ve saadete iMi eriştiren bir duygudur. İslâm Medeniyeti de, bu duyguyu bütün nimetleri ikmal, itmam etmesi dolayısıyla bütün insanlığa sunar.

Son asrın Avrupa ve Amerikasında yetişen tarafsız âlimler de, İslâm Medeniyetinin insanlığa sunduğu ışık karşısında hayranlık duymuşlar ve duymaktadırlar, önce düşmanlıkla kararmış olan gözleri İslâm Medeniyetini tetkik ittikte, hakikî medeniyetin bunda olduğunu anlamışlardır.

Çünkü bu medeniyet önce bir olan yaratanı insanlara bildirir, birlik yoluyla da inananları kardeş eder; aralarını islâh eder, her iyiliğe teşvik eder, her kötülükten de meneden en yüce bir medeniyettir.

(VEŞAVİBHÜM FİL EMBİ) âyeti kerîmesiyle insanlara her iste müşavereyi, anlaşmayı emreder. Millet meclislerinin kurulması yoluyla müşavere edilmesi ruhunu sunar. Adlin huzurunda da ırk, millet mefhumunu, fakir, âmir gözetmeyerek herkesi müsâvî bilir.

Cezai ve Medenî hukukta da, essiz yüce düsturlar sunar. Bütün hukukta insanların bir tarak dişi gibi müsâvî olduğunu duyurur. Her hususta insanlığı insan edici pek yüce duygular sunar. Besâlullahın veda hutbesinin sonunda :

«EY İN8ANLAB HAKKINIZ KİRDİK. BABANIZ DA BİBDİB. HEPİNİZ ADEM NE8LİNDENSİNİZ, O DA TOPBAKTANDIB. ALLAHIN İNDİNDE EN KIYMETLİNİZ TAKVADA ÜSTÜN OLANINIZDIB.

Bir ABABIN BİB ACEME ÜSTÜNLÜĞÜ YOKTUB. ANCAK ÜSTÜNLÜK ALLAHTAN KOKIOIAK YOLÜYLADIB.» buyurur ki; İslâm Medeniyeti insanlar arasında ayrılık yapmaz, bütün insanlara hitap eder, Allahı bildirir. Allah yolunda her iyiliği yaptırarak kardeşlik yolunu güttürür, insanların aralarını islâh ettirir, tam bir eşitlikle insanlara adalet, hürriyet, müsavat haklarını verir. Her kötülükten kurtaran, her iyiliğe yönelten, bütün nimetleri kendisinde toplayan en büyük bir medeniyettir. Bu kitap da bu yüce medeniyeti âlemlere duyurmak ister. Tarafsız İmkanlara, hakikati anlamak isteyenlere ne mutlu. Dünya Medeniyetleri Arasında İslam Medeniyeti, B Boy, Mehmet Kemal Pilavoğlu, 3002795101649, Pilavoğlu Kitabevi ve Yayınları
Stok Kodu
3002795101649
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat