İslamiyette İlim Ten hayatımızın gıdası yemek içmek, ruh hayalımızın gıdası ilmi hikmettir. Tende can ne ise, manevi hayatta da ilim odur. İlim ile hayat bulmayan kalpler ölü hükmündedir. Allahü Teâlâ bu âlemi nihayetsiz ilimleri ile yaratmıştır. İnsan akıl yoluyla bu ilimleri bildikçe maddî manevî hayatta yücelir. Aksi hâlde hakikatleri görmekten kör kalır.

İlim insanlara hakikatleri görücü nûr sunar. İnsanlar da bunlarla hakikatten görürler. Bu hakikî duygularla yücelirler. Bundan dolayı her zaman, her yerde, her yaşta insana ilim bir yüceliş yolu sunar.

Resulullahda UTLUBÜL İLME MİNEL MEHDİ İLEL LAHDİ «Beşikten mezara kadar ilim isteyiniz» buyurur. Cihan da ilme bu kadar teşvik eden hiç bir rehber görülmemiştir. Resulullah bu yüce rehberlî-ğiyle Müslümanlara hitap etmiş beşikten mezara kadar ilme talip olmamızı emretmiştir. Bu, gaye olduğu halde bizim geri kalmaklığımız, Resulullahın emrine gitmemekliğimizden doğmaktadır.

İlim müslümanların hakiki yetiğidir. Onu nerede bulursa arayacak, bağrına basacaktır.

Resulullah bir Hadisi Şerifinde buna temasla UTLUBÜL İLME VELEV BİSSIYN «İlim Çinde bile olsa talip olun» buyurur. Yâni ilim Çin kadar uzak bir yerde olsa uzak demeyip gidin oradan alın demektir.

Görülüyor ki, maddî manevî hayatımızda her şeyimizi ilerletecek olan ilime her müslüman beşikten mezara kadar talip olacak, ilim Çin kadar uzak olsa da her zahmete katlanıp oraya gidecek, ilmi alacaktır. Bununla maddî manevî hayatını yüceltme yolunu tutacaktır.

İlim ruh gıdasıdır. İnsanlık ilimle hakiki hayata kavuşur. Bu şerefle yükselir. İlimlere erişilmekle her Müslüman beşikten mezara kadar ilim talep edecek kendini bütün maddî ve manevî ilme verecektir.

Bu kitapta Kurân-ı Kerim ve Resulullahın Hadisi Şerifiyle yükselişi bildiren yollar!, Resulullahın ümmetini teşvik eden mübarek Hadislerini ümmete bildirmekle, o nuru ümmete serpmekle bahtiyar olacaktır. Muvaffakiyet Allahtandır.

ELHAC MEHMED KEMÂL PİLÂVOĞLU İslamiyette İlim, Mehmet Kemal Pilavoğlu, 3002795101529, Pilavoğlu Kitabevi ve Yayınları
Stok Kodu
3002795101529
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat