Büyük İnsan Hz. Ali "Ya Ali!. Sen bana iman edenlerin evveli, kıyamet gününde de musafaha edenlerin evveli olduğun için, sıddıkı ekbersin" Buyurmasıyla, ona sevgi ve muhabbetini ve dolayısıyla makamının yüceliğini duyurmuştur. Buna binaen. Şark alemini yüzlerce yıl meşgul eden, onun namına ihtilaller yapılan, onun namına mezhepler ve saltanatlar kurulan bu büyük zatı, hakikaten anlamak, islami olduğu kadar da insanlık üzerine düşen bir borçtur.

Gerçi Hazreti Ali hakkında bir çok risale ve kitaplar yazılmış ise de, bunlar; Hazreti Aliyi olduğu gibi değil, belki olması lazım olduğu gibi, birtakım hurafe ve masallarla veya noksanlıklarla insanlara bildirmişlerdir.

Bir taraftan, Hazreti Aliyi uluhiyet derecesine yükseltenler olduğu gibi, onu telin edenler de olmuştur.

Hakiki tarih, bir şeyin hakiki aynası ise, biz de bu büyük şahsiyeti hakikat aynasında olduğu gibi göstermeye çalışacağız.

İşte, bu kitap bu bakımdan, asırların evhamı hayaline kapılan şahsiyetlere, hakikati aydınlatmakla insanlık için bir çırağ, bir nur olsa gerektir.

Elhac Mehmet Kemal Pilavoğlu Ankara 15/10/1949 Büyük İnsan Hz Ali, O Boy, Mehmet Kemal Pilavoğlu, 3002795100929, Pilavoğlu Kitabevi ve Yayınları
Stok Kodu
3002795100929
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat