İnsanların İyisi Resulullahın SevgilisiHazreti Osman Zinnureyn R.A.

%20
Hazreti Osman Zinnureyn R.A.,Mehmet Kemal Pilavoğlu
Hazreti Osman Zinnureyn R.A. İnsanların en iyisi Resûlüllah,Hazre-

ti Osmanı iyi bilmiş, sevmiş ve sevgisi dolayısıyla iki kızım ona vermişti.

öııu, ancak kalpleri kötü olanlar bilememişler, Tarihin kaydettiği fena-

lıklara sebebiyet vermişlerdir.

Camiüssağir Hadislerine göre, Resûlüllah bir gün: (OSMAN ÎBNİ AFFAN VELİYYÎ FİDDÜNYA VE VELİYYİ FİL AHİRETİ) buyurmuş? lardır. «Osman İbni Affan dünyada benim dostum ve âhirette dostumdur kelâmıyle onun yakınlığını, hakîkî dostluğunu bildirmişlerdir. Yine (Jamiüssağîr Hadislerine göre: (Ll KÜLLİ NEBİYYİN REFÎKUN FİL CENNETİ VE REFİKİ FİHA OSMAN İBNİ AFFAN) «Cennette her nebi için bir arkadaş vardır, benim de arkadaşım Osman ibni Affandır» buyurmuşlardır. Ve yine Menâvi Hadislerinde: (OSMAN REFİKUN MÂİYE FİL CENNETİ) «Osman Cennette benimle beraber arkadaştır» buyurmuştur. Bu Hadîsi şerifler, Hazreti Osmanın Resûlüllaha olan yakınlığını, dostluğunu duyururken,, bâzılarının din kisvesine bürünerek, Hazreti Osmana ulu orta söz söylemeleri asla doğru olmaz. Hazreti Osman, dünyada Cennetle müjdelenen On sahabe içinden birisi olarak da düşünülürse, ona hücum edenlerin ne kötü kalpli bir insan olduklarım görürüz.

Hazreti Resûlüllah, bir gün onu övmüş, onu cennetle müjdelemiş, ona: Her nebinin cennette bir arkadaşı vardır, benim arkadaşım da. Osman İhni Affandır buyururken, ona yöneltilen kötü sözler, en büyük iğrenç iftiradır. Hazreti Osman iyi olmasa idi Hazreti Resûlüllah onu, Cennetle müjdelemezdi; Ona en büyük muhabbetinin izhârı olan bu hadîsi şerifi söylemezdi. Her hadise de imanlı ve imansızların nazarları tetkik edilirse, imanlıların iyi dediğine, imansızlar kötü! derler. Onların karanlık küfür gözlükleri dâima kötülüğü iyi tefrik edemez. Siyah gözlükle bakan kimseler gibi, ak yüzlü simaları karanlık görürler.

Hazreti Osmanın pâk, temiz simasında çirkinlikler görenler, kendi küfür karanlıkları ile bakanlardır. Halbuki, nuru îmanla bakanlar, onun simasında iman halâveti görürler. Peygamberin gördüğü gibi görüp severler. Bu kitapda bu büyük insan numunesini îman ışığı altında Mü-minlere anlatmak, sunmak ister.

Muvaffakiyet Allahtandır.

Elhâc M. Kemâl PİLÂVOĞLU İnsanların İyisi Resulullahın Sevgilisi, Hazreti Osman Zinnureyn RA, Mehmet Kemal Pilavoğlu, 3002795100919, Pilavoğlu Kitabevi ve Yayınları
Stok Kodu
3002795100919
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat