İbretler ve Hikmetlerİbretli Bakan Hikmete Erer

%20
İbretler ve Hikmetler,Mehmet Kemal Pilavoğlu
İbretler ve Hikmetler Bu âlem, ibretli bakan gözler için, hikmetle doludur. O halde, ibretli bakış; hikmet ve hakikati bulmanın anahtarıdır.

Bunca, erbabı tefekkür ve erbabı fen, bu âleme, hep ibretli bakmakla hikmet ve hakikate ermişlerdir.

Bu suretle, bu âleme bir dershane dense caizdir. Her insan, bu dershanede dikkat ve ibreti kadar hakikate vasıl olur. Bu sırra binaen, bir şairimiz :

Bin dersi maarif okunur her varakında Yarab! Ne güzel mektep olur mektebi âlem

Buyurması, ibretli bakan gözlere, bu âlemin ne güzel bir okul olacağını duyurur. O halde bu âlem bir okul, bu âlemdeki her yaradılış da bir kitaptır.

İbretli göz bu kitapta binlerce hakikati görüp, insanlığa hizmet eder.

İbretler ve Hikmetler adlı kitabımızda, Şark ve Garp mütefekkirlerinin, en güzel hikâyelerini İbret, hakikat dersini de, H i k m e t başlığı altında okuyucularına sunar.

Bir çiçek demeti kadar lâtif olan bu ib-retler, okuyucularımıza ahlâki duygularının artmasına vesile olmakla en güzel rehber dense caizdir. Hele Hikmetleri, bir çiçeğin balı gibi tatlı ve insanlık için şifalıdır. Her kim, bu kitapla yâr olursa, şüphesiz insanlığa en güzel numune olmağa namzet olur.

İşte bu kitap, bu gaye ile yazılmış güzel ahlâkları sunmak ve bunlarla ayarlanmak için en güzel bir ayna olmuştur. İnsan bu ayna-ya baktıkça, ibret ve dikkati kadar hakikati görür, insanlık için de en faideli örnek olur.

Ankara, 16/Mart/1949 Kemal PİLAVOĞLU İbretler ve Hikmetler, İbretli Bakan Hikmete Erer, Mehmet Kemal Pilavoğlu, 3002795101199, Pilavoğlu Kitabevi ve Yayınları
Stok Kodu
3002795101199
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat