Muhammed Aleyhisselamın Mübarek 101 Duaları

%20
Muhammed Aleyhisselamın Mübarek 101 Duaları,Mehmet Kemal Pilavoğlu
Muhammed Aleyhisselamın Mübarek 101 Duaları Âlemlerin Rabbına ardı arkası kesilmeyen bir hamd ile hamd olsun. Onun Resulüne, Âline ve Ashabına dünyalar durdukça salâtü selâmlar olsun. Bu kitap Allahın âlemlere nur kıldığı Muhammed Aleyhisselâmın dualarından bahseder. Duâ ibâdetten sonra insanın Rabbısına son sözüdür. Orada kul (İYYÂKE NESTEÎN) kelâmı kutsisinin sırrınca Rabbısına dileklerini bildirir. Ancak ondan ister. İbâdetten sonra duâ kulluğun en mühim vasfıdır. Buna binâen Kuranda (İYYÂKE NABÜDÜ) biz ancak sana ibâdet ediyoruz dedikten sonra (VE İYYÂKE NESTEÎN) kelâmı kutsisi ile ancak senden istiyoruz, demekteyiz. Rabbımızdan ne şekilde isteyeceğimizi MUHAMMED ALEYHİSSELÂM ibâdette olduğu gibi bize duâ bahsinde de bildirmektedir. Onun duaları dünya kurulalı hiç bir kula müyesser olmayan, yalvarışların en beliğidir. İnsan bu duâi mubârekeleri düşündükçe hayretten hayrete düşer, Rabbısına onunla tevessül eder, onunla sever ve sevilir. Bu bakımdan MUHAMMED ALEYHİSSELÂMın bu mübarek duaları en kıymettar bir hazinedir. Biz bu hazinelerin 101 ini bu mübarek kitapta topladık. Okuyucu onda çok şeyler görüp öğrenecektir. Çünkü onlar insanlığın en büyük cevheri, insanı Rabbısına bağlayan, sevdiren en büyük yalvarışlarıdır.

Resûlullah her duaya (ALLAHÜMME) diye başlar. Bundaki büyük esrarı ilâhi şudur. (ALLAHÜMME) deki mim, mimi müşedde de olup (ALLAH) ismi şerifini, bütün ismi şeriflerle şiddetlendirdiği sırrına binaendir. Yâni bir kul (ALLAHÜMME) deyince Allahın 99 güzel isimlerini anmış olup ve onunla Allaha yalvarmış olur. Bu sır malûm oldu ise Allaha tevessüle duanın daha başlangıcında Allahın bütün esmai hüsnası ile teveccüh edilmesi ne büyük bir nimet olduğu duyurulur. Buna binaen Resûlullahın bütün duaları (ALLAHÜMME) ile başlamış, bütün nimetlerin tecellisine, ihsanına onunla tevessül edilmiş, bütün serlerden bu esmâi ilâhiyyeye tevessülle serlerden ona sığınılmıştır.

Bu muazzam esrarı sübhaniyenin bir kelime ile ifade edilmesi bize ondaki büyük yalvarışı gösterir, büyük rabıtayı, büyük tevessülü gösterir. Muhakkikler buna binaen (ALLAHÜMME) ismi âzamdır derler.

«Ya Allah» manâsını ifade eder. Kuran ruhu, Allah ismi şerifidir. Onun yerine başka

bir esma kaim olamaz. O nazirsiz şeriksiz olan zâtı bahtı ilâhiyesidir. İnsan onun

Allahümme şekli ile de o kimse zâtı bahtı ilâhiyeyi 99 esması ile anmış olur. İşte mübarek

duaların başına konmasındaki sır bu suretle meydana çıkınca, insan bütün dualarda ayrı ayrı

esrara vakıf olunca hayrette kalacak, Allah ve Resulünü daha çok sevecek ve onun

Resulünün mübarek ağzından dualarına kavuşmakla kendisini bahtiyar addedecektir. Ne

mutlu bu mübarek duaları bilenlere okuyanlara bu nuru sevgiyi kalplere indirenlere, Allah

ve Resulünü sevenlere.

ELHÂC

Mehmed Kemâl PİLÂVOĞLU Muhammed Aleyhisselamın Mübarek 101 Duaları, Mehmet Kemal Pilavoğlu, 3002795100209, Pilavoğlu Kitabevi ve Yayınları
Stok Kodu
3002795100209
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat