Resulullah'ın İştirak Ettiği Harpler

%20
Resulullah'ın İştirak Ettiği Harpler,Mehmet Kemal Pilavoğlu
Resulullah'ın İştirak Ettiği Harpler Bu kitap, Muhammed Aleyhisselâmın tevhid ilmini yaymak, şirki boğmak için giriştiği amansız muharebelerinden bahseder. Muhammed Aleyhisselâm harbe girişmeseydi zâlimlerden, mazlumlar kurtarılıp hak ve hakikat nasıl anlatılacaktı? Şirkin kalesi olan putlar nasıl kırıla-caktı? Cehaletin kötü âdeti beşerin sinesinden nasıl koparılacaktı? Tarih, Muhammed Aleyhisselâmin ilk devirlerini beyan ederken zâlimlerin onu tecrit ettiklerini gösteriyor. Onun ve yaranlarının bir kimse ile konuşması suç teşkil ediyordu. Eğer Resûlullahın yaptığı mücadele, muharebe meşru olmasaydı zâlimler imha edilmeseydi acaba biz şimdi bu İslâm nimetini nasıl bilip istifade edebilecektik. İnsanların bâ-zan halk, hürriyetlerini alabilmek için silâha sarılmaları rahmet olur. Bu suretle Muhammed Aleyhisselâmın silâha sarılması insanlık için aynı Rahmet olmuştur.

O, şefkatli bir doktor gibi; beşerin üzerine musallat olmuş mikropları, zâlimleri temizledi. Beşeriyeti kurtardı. Onun bu hareketi insanlara pek büyük şefkatin eseridir. Asırlarca haksızlığa uğrayan evham, hayal içinde cehalet zulmetlerine boğulan beşeriyeti zâlimlerden kurtardı. Acaba bu uğurda kanlar dökülmeseydi Ebucehil gibi zâlim başlar eğilir miydi? Nuru hakikat etrafa yayılabilir miydi? Asla hayır. O halde her zaman için mazlumları, zâlimlerin elinden kurtarmak için harp meşru olagelmiştir.

Biz de tarihin, en büyük şanlı bir zâtın harplerini, sebeblerini, kitabımızda aydınlatabilirsek bizim için ne mutlu!.. Okuyucu bu kitabta zulmü boğmak, tevhid akidesini yaymak için, büyük Peygamberin beşeriyet için ne büyük ezâ, cefâlara katlandığını görecek mutlaka onu şükranla anacaktır. Muvaffakiyet Allahtandır.

Elhâc MEHMED KEMÂL PİLÂVOĞLU Resulullahın İştirak Ettiği Harpler, Mehmet Kemal Pilavoğlu, 3002795100309, Pilavoğlu Kitabevi ve Yayınları
Stok Kodu
3002795100309
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat