Mufassal Bu kitap, ibadetin temeli abdest ve dinîn direği namazdan bahseder. Bunlar hakkında her müminin bilmesi icâbeden her türlü açıklamayı yapmak ister. Okuyucu bu kitapta, abdest, namaz hakkında târihi ve âdabına taallûk eden ve dualarına ait her türlü açıklamayı görecek bu suretle nurlanan kalbi ile Allaha hakîki teveccüh yolunu bulacaktır. Şimdiye kadar hiç bir kitapta yazılmamış olan bütün açıklamaları yapacaktır.

Bu kitap, aynı zamanda fıkhî mesaili iyi öğretebilmek için bâzı mahrem noktalara da temas edecektir. Tıbbın öğrenilebilmesi için buna müsâade edildiği gibi fıkıhın da öğrenilebilmesi için de buna lüzum görülür. Bu hayaya muhalif değildir. Nitekim kadınlara âit Hayız, nifas mesailini öğrenebilmek için Ensar kadınları Hazreti Ayşe validemize bu gibi şeyleri sorduklarında Hazreti Ayşe validemiz bundan memnun olmuş.NİMENNİSAÜ NİSAÜL ENSARİ LEM YEMNAHÜNNEL HAYÂÜ EN YETEFAKKAHNE FİDDÎN buyurmuşlardır.

Yâni «Ensar kadınları ne iyi kadınlardır. Hayaları din hususunda ilim öğrenebilmekten kendilerini aiıkoy-mamıştır.» demişlerdir. İlim öğrenmekte haya yoktur. İnsan bilmediğini muhakkak soracak öğrenecektir. Tıbda olduğu gibi fıkıhta da böyledir. Mufassal, Abdest Namaz, Mehmet Kemal Pilavoğlu, 3002795101389, Pilavoğlu Kitabevi ve Yayınları
Stok Kodu
3002795101389
Basım Yeri
Ankara
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat