İslam’ın MirasıBatıyı Büyüleyen İslam

%25
İslam'ın Mirası,Maxime Rodinson
“Bu kitapta boyutları farklı iki taslak var: İlki, daha uzun, olaylar ve örnekler bakımından daha zengin. Bütün olarak basılması için uzun bir zaman gerekti. Az çok uzmanlaşmış okuyucular bile yanlış anlayabilir bu bölümü. Filhakika, amaç ne bilginlere seslenen “bir telif“ kaleme almaktı, ne de bir çırpıda okunacak “hafif siklet“ bir deneme. Biyografik ayrıntılar ve Batı'nın İslam Doğu ile ilgili görüşlerinin tarihini merak edenler başka kitaplarda daha bol bilgiler bulabilirler.
Ben bu bilgi yığınından sadece ama temayülleri belirteceğini sandığım anlamlı, tipik, örnek alınabilecek, konuşan parçaları seçmekle yetindim. Gerçi, geniş bir kitleye seslenecek okunabilir bir kitap yazmak istiyordum, ama asıl amacım bu ana temayülleri belirtmek, onların amillerini ortaya çıkarmaktı.
Kimi, suçluyordu Doğu'yu, kimi ise vicdan huzuru içindeydi. Nasıl bir temele dayanıyordu bu şikayetler? Bu vicdan huzurunda ideolojik kalıntıların payı neydi? Başlangıçta bunları da göstermek istiyordum.
Okuyucular benden basit, tasviri bir tablo istemişlerdi. İyi ama başka bir yöneliş daha yok muydu? Denemem böyle bir davranışa katkıda bulunabilirdi. Kafamda hep böyle bir amaç vardı.“
-Maxime Rodinson-
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753521864
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
197
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2003-09
Çeviren
Cemil Meriç,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat