Üslub ve Semantik AçıdanKur’an ve Şefaat Üslub ve Semantik Açıdan

%25
Kur'ân ve Şefaat,Yaşar Düzenli
Tevhid inancının belkemiğini oluşturan Allah'ın tek ilahlığı ve rablığından uzaklaşmalar, dünya ve ahiret hayatının selametini-felahını temsil eden tevhid akidesini bozma girişimleri, her çağın en temel problemi olmuştur.
'Üslub ve Semantik Açıdan Kur'an ve Şefaat' isimli bu eserinde Yaşar Düzenli, Tevhid ve Şirk'in adeta en yoğun çatışma alanı olan ve Tevhid'den en çok sapılan şefaat ve izin meselesini tartışmaktadır. Bu tartışmada/araştırmada Düzenli, son derece dikkatli, titiz, estetik bir üslub kullanarak parçalayıcı değil, Kur'an zemininde zihinlerin, sıhhatli tesbitlere ve sonuçlara ulaşmasını sağlayacak bir tarz benimsemiştir.
Şefaat inancının eski Yahudiler'de Hristiyanlar'da varoluş şeklinden bahisle konuya girilerek, Arap cahili toplumları ve Mekke müşriklerinin bu meseledeki sapkınlıklarının yoğun örneklemelerle vurgulandığı 'Kur'an ve Şefaat' isimli eser iki ana bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde 'Şefaat' kavramı ile ilgili diğer kavramlar son derece yoğun içerikle ele alınmakta Kur'an'da yer alan tarihi verilerle konu canlı bir formatta irdelenmekte. İkinci bölümde 'Şefaat' ve 'İzin' kavramları, ilgili Kur'an ayetlerinin esbab-ı nüzulleri de dikkate alınarak tahlil ve tefsir edilmektedir.
Kitab'ında titiz ve estetik bir üslub kullanan Düzenli 'Şefaatin ancak Allah'ın izin verdikleri' için olacağı şeklindeki ayetin üslubundan hareketle 'İzin' kavramını semantik (anlambilimi) açıdan incelemiş, bütün anlam zenginliklerini dikkate almış ve meseleyi insanların dünyadayken kendi nefsleriyle işlediklerinin karşılığı bağlamında yoğunlaştırmıştır.
Kitab'ın ilmiliği ve konuya ilişkin tesbitlerinin sıhhatliliği noktasında vurgulanması gereken önemli bir husus da, birincil temel kaynaklardan Luğat, Belağat, İ'rab, İ'caz, Istılah, Mecaz, Garaib ve Tefsir kitaplarına başvurmuş olmasıdır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789753522359
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
320
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat