Ordu Satranç Oynarken Bedri Baykam'ın 13. kitabı olan "Ordu Satranç Oynarken", öncesi ve sonrasıyla, Özal'lı yıllardan Fazilet Partisi'nin kapatılışına kadar, 28 Şubat etrafında odaklanan süreci ele alıyor. Gerek adım adım 28 Şubat'ı hazırlayan şartlar, gerek 12 Eylül'den itibaren demokrasi kavramını büyük bir kaosa taşıyan 2. Cumhuriyetçilik kavramı, gerek "Ilımlı İslam" kılıfına gizlenerek toplumumuza sızdırılmaya çalışılan şeriatçılık akımları, gerek Türkiye'yi hak etmediği bir etnik kavgaya taşıyan Sevr düşkünlerinin komploları, teker teker siyasal örgütçü ve eylemci Baykam tarafından deşifre ediliyor.

Silahlı Kuvvetler'in Türkiye'nin karanlık gidişine darbe yapma müdahale etmeyi başaran beklenmedik satranç hamlesinin altında ezilen köktendincilerin "demokrasi" feryatlarının tutarsızlığı ve samimiyetsizliği bu kitapta gündeme getiriliyor.

1993 yılında sosyal demokrat partileri birleştirmek amacıyla oluşturan Taban operasyonu hareketinin kurucusu olan yazar aynı zamanda solun kendi içinde de tutarsızlıklarını, birliği ve dayanışmayı bozucu kendine has yıkıcı tavırlarına eleştirel bir gözle bakıyor. DSP ve CHP liderleri de "Ödünsüz Kemalist" bakış açısının hışmına uğruyor. "Egocevit Tarihçesi", Ecevit'e karşı bugüne kadar solun içinden getirilmiş en büyük eleştiri 2. Cumhuriyetçi yazarların baş karşıtlarından Baykam, "Medyokrasi" adını verdiği bölümde ise, medyanın değişik fırsatlar kullanarak şeriatçılara irili ufaklı destek hareketlerine yeltenen kişi ve kurumlarını çekinmeden büyüteç altına alıyor.

Yazarın kişisel arşivinden oluşturduğu ve bu kitapta yer alan basından alıntı sayfalar ise, Türkiye'de yıllardır Kemalizm'e karşı girişilen akıl almaz kampanyanın sistematik boyutlarını gözler önüne seriyor.

"Ordu Satranç Oynarken", demokrasimizin karanlığa karşı savaş verdiği kritik yılların, özellikle 12 Eylül'den, Fazilet Partisi'nin de tarihin karanlık sayfalarına karışmasına kadar geen sürecin, sansürsüz bir röntgeni.
(Arka Kapak) Ordu Satranç Oynarken, Piramid Yayıncılık, 9789758554027, Bedri Baykam
Stok Kodu
9789758554027
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat