Yeşim Çobankent-Bugün Gazetesi, 18.02.1999

"Bikem Ekberzade dünyanın her yerinden onlarca insanın hikayesine tanık olmuş bir fotoğrafçı ve gazeteci. Amerika'da CNN, AP ve Newsweek için çalışan Bikem, Türkiye'de de Birleşmiş Milletler'in katkılarıyla "Mülteciler" konulu bir sergi açtı.
Bikem Ekberzade 1989'da İşletme okumak için gittiği Amerika'da kendini yardım kuruluşları için fotoğraf ve belgesel çekerken bulmuş ve sonra rotasını tamamen gazeteciliğe çevirmiş. Boston'daki travesti ve transeksüellerin sahne hayatlarını anlatan "Drag" isimli belgeseli Dennis Kauff ödülüne (muhafazakar bir ödül olarak biliniyor) aday gösterilmiş. Bikem, Amerikan hapishane sistemi ve kadın mahkumlarla ilgili "Honey this ain't country club-Women Doing Hard Time" (Tatlım bu şehir kulübü değil Zor zamanlarda kadınlar) isimli kitabın da fotoğraflarını çekmiş."

Ayşegül Uğur-Elele

"Bikem Ekberzade, savaşın sürdüğü ülkelerde yaşayan insanların öykülerini dünyaya aktarmak için deklanşöre basan bir kadın. Bazen Kara Afrika'da bir çölde yada Pakistan-Afganistan sınırında, yeri geldiğinde ise Kosova'da havadan yağmur gibi yağan bombaların altındaki insanları fotoğraflıyor. O, zor şartlar altında yaşam mücadelesi verenlerin hepimize yansıyan yüzü bir bakıma.
Ekberzade, Türkiye'nin şu an için tek kadın fotoğrafçısı, bunun da ötesinde onca yıkım ve tehlikenin içinde bile hayata umutla bakmasını unutmamış bir kadın."
Stok Kodu
9789758723140
Boyut
220-220
Sayfa Sayısı
83
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat