71+10 Bilimsel Projeler

%18
71+10 Bilimsel Projeler Kendi Kendine Öğrenme Seti,Amit Garg

Liste Fiyatı : 13,50 TL
İndirimli Fiyat : 11,07 TL
(Bu ürünü aldığınızda 11 puan kazanacaksınız)
   11

Temin süresi 5 iş günüdür.

Adet
Fizik

Kimya

Biyoloji

Elektronik


Bir Dalgıç Yapmak ve Kontrol Etmek

Dalgıç su altı dünyasını dalarak keşfeden kişidir. Dalgıçlar yaptıkları uzun su altı dalışlarıyla okyanusları, gölleri ve nehirleri keşfederler. Hava tüpleri, dalgıç elbiseleri gibi eşyalar kullanırlar. Dalgıçlar su altındaki hayvanları ve bitkileri incelemek ve boğulan insanları kurtarmak gibi çok önemli işler yaparlar.

İhtiyaç Malzemeleri:

Geniş ağızlı cam bir şişe

Şişeyi sıkıca kapatabilecek bir mantar.

Bir plastik levha parçası

Plastik tüp

Zamk

İnce tel

Makas

Model hamuru


Yapılışı

Bir sıkı mantar tıpalı, boş cam şişe alınız. Şayet mantar çok kuru ve sert ise şişenin ağzına takılabilmesi için esneyene kadar suyun içerisinde bırakınız.


Bir plastik levha alarak şekildeki gibi dalgıç dış hatlarını üzerine çiziniz. Dalgıç şişenin içerisine konulabilmesi için şişenin ağzından geçe bilecek kadar ince olmalı. Dalgıcı plastik düzlemden kesmek için makas kullanınız.


Eski bir tükenmezin plastik dış tüpünü alınız. Bu tüpün bir ucunu plastik model hamuruyla kapatınız. Tüpün diğer ucu açık kalmalı. Bu tüpü hızlı kuruyan bir zamkla şekildeki gibi dalgıca yapıştırınız. Tüp içerisinde kalan hava dalgıcı yüzüyor yapacaktır.


Dalgıcın ayaklarının etrafına bir miktar tel sarınız. Dalgıcın batmasına yetecek kadar tel sarınız. Daha sonra bir miktar teli çözüp alarak dalgıcın dipte yüzmesini sağlayınız.


Dalgıcı şişenin içerisine koyarak şişeyi suyla doldurunuz.


Mantarı bir miktar şişenin ağzından dışarı çekerek dalgıcı yükseltiniz. Mantarın dikkatlice ayarlanmasıyla dalgıç istenilen derinlikte yüzdürülebilir.


Parmağınızla yapacağınız basınç talimatlarıyla dalgıç suda aşağı yukarı hareket edebilir. Ayrıca dalgıcı istediğiniz derinlikte asılı bile tutabilirsiniz.


Biliyor muydunuz?

Gerçek hayat da dalgıçların su yüzeyine çıkış hızlarını vurgun yememek veya basınç değişimi tehlikelerinden korumak için çok iyi ayarlamak zorunda olduğunu. Eğer bir dalgıç yüzeye çok çabuk çıkarsa ani düşen su basıncı kan damarlarında nitrojen gazı baloncukları oluşturur. Bu da korkunç acıya, felce ve hatta ölüme sebep olabilir. Bu durumu önlemek için dalgıçlar su yüzeyine yavaş çıkarlar.

Stok Kodu
9789944455176
Boyut
190-240
Sayfa Sayısı
130
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2012-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat