Görünmeyen Varlıklar ve Psikiyatrik Hastalıklar

%25
Görünmeyen Varlıklar ve Psikiyatrik Hastalıklar,Hamdi Kalyoncu
Karşımıza gelen kişi bir şeyler gördüğünü, seslerini duyduğunu, onlarla konuştuğunu, kendisini korkuttuklarını, yönlendirdiklerini, yatakta kendisine dokunduklarını, bazen ilişkiye zorladıklarını, yakınlarını kötü gösterdiklerini ve kendisinin bunlara karşı direnmeye çalıştığını söylüyorsa!..
Bir hekim olarak burada ne düşünülür? Hatta hekim olmadan bile ne düşünürsünüz?
Akla üç ihtimal gelir:
I. Bu kişi yalan söylüyordur. Olabilir mi, belki?
II. Bütün bunları hastanın beyni üretiyor!.. Yani kişi hastadır; psikoz, şizofren gibi. Hastanın ayrı bir dünyada yaşadığı, gerçeklerle bağlantısını kopardığı, neyin ne olduğunu bilemediği bir tablo!..
III. Kişi kendi dışında bir şeylerin varlığını hissediyor ve onların kendi üzerinde oluşturduğu algılamaları ifade etmeye çalışıyor olabilir mi?
İlk ikisi ise, problem yok. Ama üçüncü ihtimali akla getirecek bir durum varsa, bu son derece ilginç!..

Yine; biri size gelir de; “Bende birtakım yetenekler var; bir şeyler görüyorum, işitiyorum! Birtakım varlıklarla irtibat kuruyorum, onlarla konuşuyorum; hatta onlara bazı şeyler yaptırıyorum!“ derse ne dersiniz?
“Git başımdan! Benim işim var, seninle uğraşamam!“ deriz herhalde. Tabiî eğer kişi hasta değilse! Ama ısrar eder de, Star TV'nin Objektif Programında olduğu gibi “Valla billa ben bunu yapıyorum!“ diye ısrar ederse, o zaman; “Yap da görelim!“ derseniz. O da, gerçekten sizi şaşırtacak ve o zamana kadarki bilgi ve tecrübelerinizle izah edemeyeceğiniz bir şeyler gösterirse!.. İşte o zaman bu sizi düşündürmez mi?
(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789759019235
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
136
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat