Kirli Saadet, Anadolu'nun küçük bir köyünde hayata başlayan bir çocuğun, önemli mevkilere uzanan iniş çıkışlarla dolu öyküsünü ve Türkiye'ye Cumhuriyet döneminin en derin ekonomik krizini yaratan banka hortumlamalarının içyüzünü anlatıyor. Sıra dışı bir yaşamın izini sürerken; Bir çocuğun esrarlı öyküsünü, Büyürken, yetiştiği çevreyle ve kendisiyle çelişkilerini, hesaplaşmalarını, Bu hesaplaşmaların ruhunda oluşturduğu eziklikleri, Hayatla militanvari ve sarsıcı mücadelesini, İdeolojik kılıflara bürünen bağnazlıklara karşı isyanını, Sönmek üzere olan hayat ateşinin bir kıvılcımla yeniden alevlenerek sıradışı bir başarı öyküsüne dönüşmesini, Muhtaç olduğu bir anda imdadına yetişen geçmişini, Ülkemizde yaşanan siyasî gelişmelerin ve askerî darbelerin; yetiştiği çevredeki 'sıradan' insanlar üzerindeki etkilerini, Acınası bir doyumsuzluğun müsebbibi olduğu; ekonomik ve siyasî krizlerin de tetiklediği, Türk bankacılık sistemindeki o “karanlık dönem“in, değişik bir gözle tasvirini okuyacaksınız.
(Tanıtım Yazısından)
Sonunda Hortumun da Romanı Yazıldı
Türkiye'ye 50 milyar dolara mal olduğu belirtilen ve 2001'de yaşanan Cumhuriyet döneminin en büyük ekonomik krizinin sebebi olarak gösterilen hortum skandalının romanı yazıldı. TMSF Hukuk Dairesi Grup Koordinatörü Salim Köse tarafından kaleme alınan ve bir dönemin ekonomik girdabını irdeleyen “Kirli Saadet“, Popüler Kitaplar tarafından okuyucuyla buluşturuluyor.
“Ülkedeki güçler dengesi (de) altüst olmuştu. Bu zafiyetten dolayı, kuvvetler ayrılığını simgeleyen yasama, yürütme ve yargının yanına asker ve medya da kendiliğinden ekleniverdi.
Hukuk, adalet, din, vicdan, ahlak, vatan sevgisi, milliyetçilik...
Bütün değerler birer birer istismar edildi.
Siyasetçi siyasetçiliğini, hukukçu hukukçuluğunu, asker askerliğini, gazeteci gazeteciliğini, yazar yazarlığını bir tarafa bırakıp ülkeyi kendine göre biçimlendirme yarışına girince olanlar oldu.
Puslu havaları seven kurtlar, bu dönemi boş geçirmemek ve mümkün olduğunca “iyi değerlendirmek!“ için dört koldan hareketlendiler. Kimileri de “hakim güç“ olarak gördükleriyle örtülü ittifak görüntüsü vererek tüm eksikliklerini bu şekilde giderebilmenin yollarını aradılar ve buldular.
Karışıklık had safhaya çıkmıştı. Doğru limana yanaşmanın tam zamanıydı. Daha ne olduğu anlaşılamadan bütün köşeler bir anda kapışılıverdi. Ama bir şey unutuluyordu bunlar yapılırken.
Burası bir gemiydi ve açılan deliği birileri kapatmalıydı. Herkes bir tarafından delik açar ve kimse de kapatmazsa bu geminin batmasını kim engelleyecekti?

Bu deliklerden biriydi bankacılık sektörü. Hem de en büyüğü! Saflarda doğru(!) yerde bulunanlar ve bu sayede dokunulmazlığa kavuştuklarını zannedenler, acımadan deliği büyütmeye başladılar. Ayaklarını serinleten suyun milyonlarca masum insanı boğduğunu göremediler...“
Bir dönemin gündemini ve geleceğini etkileyen, “Banka Hortumlaması“ olarak literatüre giren ve 2001'de ülke ekonomisini Cumhuriyet döneminin en derin krizine sokan yaklaşık 50 milyar dolarlık tahribatla ilgili ipuçlarını bu romanında veriyor TMSF Hukuk Dairesi Grup Koordinatörü Salim KÖSE...
Serinin İlk Kitabı
Para hırsının ve büyümenin birbirini tetikler hale geldiği bir iş dünyasında banka satın alma furyası, iş ahlâkı ve yozlaşma, siyasi çevrelerin ekseninde gelişen ilişkiler ve akabinde süren faturası yüklü bir ekonomik girdap... Tüm bunları çarpıcı üslubuyla “Kirli Saadet“te anlatan Salim Köse, serinin ilk kitabı olan eseri hazırlama süreciyle ilgili şunları söylüyor:
“Kitap yazmak için yıllara sari bir planım yoktu. Evdeki boş vakitlerimde kurguladığım bazı hikâyeleri yazmaya başlayınca, aniden üç-dört kitaptan oluşan bu tür bir roman dizisi hazırlamayı tasavvur ettim.
Bu romanda, hayal gücünün yanı sıra, bu hayal gücünü besleyen, harekete geçiren; yaşadığımız toplumun ve ortamların etkileri elbette vardır, olacaktır. Dolayısıyla, sadece hayalden ibaret değildir. Ancak, bir romandan ibaret olduğu da unutulmamalıdır.“

(Tanıtım Yazısından)
Stok Kodu
9789759019273
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
204
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-10
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat