Türkler, tek Tanrılı dini kabul edinceye kadar Totemizm, Animizm ve Natürizm gibi kuruları olmayan ilkel dinleri benimseyip, hayvan ve bitkilere kutsal anlamlar yüklemişlerdir. Bununla birlikte de insan ruhunun büyük varlıklara, olaylara gösterdikleri saygı ve hayranlık gibi sebeplerle bunlardanyaratılış efsaneleri türetmiş ve bunlara inanmışlardır.
Yüzyıllarca, Türk boyları arasında benimsenen Şamanizm ise, Animizm ve Natürizm'in esaslarına dayanarak gelişme göstermiş ve bir din olmaktan çok bir mezhep şeklinde kendine yer bulmuştur.
Budizm, Maniheizm, Taoizm, Lamaizm gibi dinlere ve mezheplere gelince; bunlar da türlü sebeplerle yabancı milletlerden geçerek zaman içinde Türkler arasında yayılmıştır. Tüm bunlarla birlikte; her zaman eski Türk inançlarının ve Şamanizm'in etkilerini, bu yeni ve yabancı dinlerde görmek de mümkündür! Yani başka milletlerin etkisiyle gelen inanışlar geldikleri haliyle değil, mutlaka eski inanç ve geleneklerle karşarak kabul görmüştür.
Türklerin, tarihten günümüze kadar geçirmiş olduğu çok uzun ve bir o kadar da karışık olan bu mitolojik serüvenini, bu kitapta soru-cevap şeklinde bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789756461471
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-05
Çeviren
S. Dursun Çimen,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat