Kurt Steinhaus bu yapıtında kurtuluş savaşı yoluyla siyasal bağımsızlığına kavuşan ülkelerde azgelişmişlik sorununa örnek olarak Türkiye'yi ele alıp incelemekte. Yazar araştırmasına, Orta Asya'dan Anadolu'ya göçen Osmanlı-Türk toplumunun gelişmesinde 18. yüzyıldan sonra görülen çöküşün nedenlerini ve bu toplumun sosyo-ekonomik yapısını sorgulamakla başlamakta.
Ardından I. Dünya Savaşı sonrası sömürgeleştirilmek istenen Osmanlı İmparatorluğu'nun yönetimindeki Halife-Padişah ile onun hükümetine karşı Anadolu'da girişilen Ulusal Kurtuluş Savaşı, bu savaşın sosyal temeli ile politik yöntemi ve örgütlenme biçimleri sergilenmekte.
Atatürk Devrimi Sosyolojisi ayrıca ulusal devletin kuruluşundan sonraki dönemde gerçekleştirilen batılılaşma ve laikleşme hareketlerini, ekonomide sermaye birikiminin, toplumsa ise yeni sınıfsal niteliklerin oluşması sürecini incelemektedir.
Türkiye'deki politik ve sosyal değişim süreci içinde devlet-toplum ilişkilerine eğilen yazar, “tam bağımsızlığın“ özgürlüklerle bir arada, ekonomik, politik, mali, kültürel, askeri, adli vb. alanlarda nasıl gerçekleşebileceğini tartışıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Stok Kodu
9789756461297
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
221
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2006-08
Çeviren
S. Dursun Çimen,
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat