Perl / Cgı Pusula Yayıncılık, web sitelerinde çok değişik amaçlarla kullanılan bir programlama yöntemi hakkında bir kaynak kitap yayımladı. CGI (Common Gateway Interface), HTML sayfalarını dinamikleştirmek için kullanılan bir programlama standardıdır. CGI'ın en çekici özelliği, web sitesi ziyaretçisiyle diyaloğa girmesidir.
CGI ile kullanıcının istekleri doğrultusunda dinamik HTML sayfaları oluşturulur, işlemler yapılır, e-posta gönderilir. Başka bir deyişle CGI, web sitelerini kuru HTML sayfası görünümünden kurtararak etkileşimli hale getirmenin yöntemidir. CGI, websitelerinde çok değişik amaçlar için kullanılmaktadır: Bilgi bankasına bağlanmak ve bilgileri HTML sayfasına dönüştürmek, sayaç, ziyaretçi defteri gibi web sitesini zenginleştirecek programlar yazmak, server üzerinde rutin işlemleri yerine getirmek, server istatistikleri hazırlamak, etkileşimli oyunlar programlamak, bilgisayarlar arasında iletişim programları yazmak bunlardan bazılarıdır. Bu yöntemin en çok kullanılan programlama dili ise Perl'dür.
Perl, çok çeşitli işletim sistemleri üzerinde çalışabilen evrensel bir dildir. Kullanıcılar Perl'ü herhangi bir bedel ödemeden Internet'ten indirerek çalıştırabilirler. Ayrıca Perl'ün değişik işletim sistemlerinde çalışabilmesi bu programlama dilini çok cazip kılıyor. Yıllardır bu konuda çalışan Özcan Acar Perl/CGI'ı yazmakla Türkçede bu konudaki kaynak eksikliğini önemli ölçüde giderdi. Perl/CGI, doğrudan doğruya Türkçe okurlar için yazılmış, özgün örnekler içeren temel bir kaynak kitap. Perl / Cgı, Pusula Yayıncılık, 9789757092734, Özcan Acar
Stok Kodu
9789757092734
Boyut
165-240
Sayfa Sayısı
239
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001-1
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat