İslâm Hukukundaİslam Hukukunda Evlilik ve Hısımlık Nafakası Kitabu’n- Nafakat ve Türk Yargı Kararları ile Mukayeseli Olarak

%25
Evlilik ve Hısımlık Nafakası,Celal Erbay

Liste Fiyatı : 12,00 TL
İndirimli Fiyat : 9,00 TL
(Bu ürünü aldığınızda 9 puan kazanacaksınız)
   9

Temin süresi 4 iş günüdür.

Adet
Aile en eski sosyal kurumlardan biridir. En dar anlamı ile karı-kocadan meydana gelen, en geniş anlamıyla da evlilik ve kan bağı ilişkileri ile birbirine bağlı bulunan kişileri kapsayan aile, devletin temel nüvesini teşkil eder. Aile ne kadar sağlım yapıya ve düzenleyici kurallara bağlanırsa, devletin yapısı da o nisbette güçlü ve varlığı sürekli olur.
Bütün hukuk sistemleri bu gerçeği gözönünde bulundurarak aile müessesesine önemle eğilmiş, devletler temel yasalarında bu hususu düzenleyen hükümlere yer vermişlerdir. İslam Hukuku da aileye büyük önem vermiş ve aile fertleri arasındaki ilişkileri düzenleyen birçok kaideyi ana kaynakları ile belirlemiştir.
İnsan hayatının devam edebilmesi için gerekli olan iaşe, giyim, mesken giderleriyle bunlara bağlı yan ihtiyaçların ifadelendirilmiş şekli olan nafaka, eşler arasındaki birliğin devamında ve aile topluluğunun huzur ve mutluluğunda, dolayısı ile toplum hayatında küçümsenemeyeck derecede önemli bir müessesedir.
Nitekim “nafaka“nın hemen bütün hukuk sistemlerinde önemli bir konu olarak hukukçuları meşgul ettiği bilinmektedir. Aynı konunun İslam hukukçularınca da derinlemesine ele alındığı ve fıkıh eserlerinin konu etrafında cereyan eden önemli ilmi münakaşalara zemin teşkil ettiği, bu literatüre eğilme fırsatını bulanlarca müşahede edilmektedir.

Stok Kodu
9789756835067
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
185
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1998-12
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
3. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat