Adab Kitapta; tasavvufun kaynağı, tanımı ve delilleri, tövbe, rabıta, tevessül, zikir, mürşid, mürid ve daha birçok konunun adab ve incelikleri ele alınıyor.

Tasavvufu merak eden her kesimden insanın baş vurabileceği temel bir kaynak eser. Üstelik hem dini ilimlerde, hem de manevi ilimlerde zirveye ulaşmış bir otorite tarafından.

Ayet ve hadislerle anlatılan konular, ayrıca İslam alimlerinin görüşleriyle detaylandırılıyor. Sayfalar ilerledikçe, maneviyat aleminin kapılarını bir bir açıyorsunuz. Ancak, maneviyat yolunda ilerlemek için okumanın ve düşünmenin yeterli olmadığı ve mutlaka yaşanılması gerektiği de hatırlatılıyor kitapta.

Özellikle de Hz.Peygamberin (sav) sünneti çerçevesinde şekillenen tasavvuf kurallarını, ilmek ilmek dokumak gerekiyor günlük hayata. İşte bu kurallara, tasavvuf literatüründe adab deniliyor.

Adab, bir kulun kulluk sanatını icra etmekte kullandığı alet ve edevat gibidir. Onlarsız sağlam ve takvaya uygun bir kalbi hayat düşünülemez bile. Adabın bir kısmı dış hayatımızı şekillendirirken, asıl önemli olan manevi kısmı da kalbimizi, Allahın razı olacağı ahlak ve sahih niyetle süslememizi sağlar.

Bu incelikli adapların dışında bir de her müslümanın uygulaması gereken günlük adaplar vardır. Ana-baba hakkı, cemaat içinde gizli konuşmak, uyku vakti, yolculuk adabı gibi bir çok konu daha hadislerden örneklerle sunuluyor kitapta. Kuran ve Sünnet Işığında, Adab, Seyda Muhammed Konyevi, 3002804100059, Reyhani Yayınları
Stok Kodu
3002804100059
Boyut
175-245
Sayfa Sayısı
390
Basım Yeri
İstanbul
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat