Enerjiler Yazar John Bennett, Gurdjieff'in öğrencilerinden biridir. Birinci Dünya Savaşı ve Kurtuluş Savaşı sırasında ülkemizde de askeri görevlerde bulunan Bennett, sufilik konusunda büyük bir bilgi külliyatına sahip. Bu bilgilerle birlikte, Gurdjieff'ten Kendini Bilme Konusunda dersler almıştır. Eser, John Bennet'in 1960 ların başında İngiltere'de öğrencilerine verdiği seminer notlarından oluşuyor. Enerjiler, yazarın Gurdjieff'ten edindiği bilgilerdeki sistematik yapıyı sunuyor. Uygulamalarla ilgili verilen öğütler somuttur, seminere katılanların, öğrenilen teknikleri uygulama çabalarını anlatışlarını da içerir.

Enerjileri mekanik olandan aşkın olana doğru sınıflandırmak gereklidir. İnsan, yaşamı boyunca bu enerjiler skalasında dolaşarak aktif faaliyetlerde bulunur., düşünür ve kararlar verir. Hayatının her anı bu enerjilerin etkisi altındadır. Kimi zaman maddesel ,kimi zaman hayatsal, kimi zaman da kozmik enerjilerin yoğun etkisi altındadır.

İnsan, bu enerjilere verdiği tepkilerle, onları doğru veya yanlış yerlerde kullanır ve birbirine dönüştürür. Tekamül ve şuurlanma bu enerjilerin gittikce inceltilmesine, arındırılmasına bağlıdır. Duygusal yoğunluktaki enerjilerin mantal yapıdaki enerjilere dönüştürmek insanoğlunun zaferlerinden biridir. Mantal enerjileri kozmik enerjilere dönüştürmede ise daha büyük bir zafere ulaşılacaktır. Alt düzeyde faaliyet gösteren kaba enerjileri, yüksek düzeylerdeki enerjilere dönüştürme aynı zamanda kendimizi dönüştürmek demektir. Ve bunların hepsini tek bir noktaya,kozmosun merkezine bağlayabilmek becerisi de dünya insanının "kendini bilmesi" dir. Kozmik, Hayatsal, Maddesel, Enerjiler, Ruh ve Madde Yayıncılık, Mehmet İsmail, 9809758007006, John Godolphin Bennett
Stok Kodu
9809758007006
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
142
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
1995
Çeviren
Mehmet İsmail
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat