Bir De Ruhi Su Geçti... Ruhi Su'yu sesiyle, türküleriyle, müzik alanındaki etkinlikleriyle tanımak başka; kişi olarak, ödünsüz gerçek bir aydın, dünya görüşü ile yaşamını bütünleştirmiş çağdaş bir bilge olarak tanımak daha başka.

Bu kitapçık, birlikte sunulan ve özgün ses bantlarından seçilip düzenlenen CD'si ile birlikte, Ruhi Su'nun diğer plak kaset ve CD'leri ile yanyana konunca, onun kalıcı kimliğini zihinlerimizde bütünlememizi sağlamak amacıyla hazırlandı.

Ruhi Su sıradan bir halk müziği sanatçısı değil, yeteneğini eğitimiyle geliştirmiş ve bütünlemiş aydın ve çağdaş bir müzisyendi. Tek sözcükle: müzisyen. Bunu böylece bilmek için onun konserlerini, plaklarını dinlemiş olmak da yeterli elbet. Ama onu kaybettiğimiz yıllarda çok genç yaşta olanların, yeni yetişenlerin ve gelecek kuşakların, adanmış bir ömrün ne demek olduğunu daha derinden kavramaları için, bu çok değerli sanatçımızın nice badirelerle savaşarak sürdürdüğü örnek yaşamının kısa bir öyküsünü, sanat ve müziğe ilişkin özgün görüşlerini ve ülkemizin önde gelen aydınlarının, yazarlarının, sanatçılarının onunla ve sanatıyla ilgili görüşlerini biraraya getirerek sunmanın da önemli bir işlevi olacağına inanıyoruz.

Ruhi Su'yu yakından tanıma fırsatını bulmuş olmak, paha biçizmez bir kazançtı. Çağdaş bir bilge gibi sürdürdüğü yaşamına tanıklık etmek, yazdıklarını okumak, sohbetine katılmak insanı zenginleştirir, önüne aydınlık ufuklar açardı. Ülkemizin en seçkin düşünce adamlarından biri ve Ruhi Su'nun da dostu olan felsefeci Nusret Hızır hocamız hep şu düşüncenin altını çizerdi: "Felsefe, her insanın kendi kişisel etkinliğinin ne biçim bir etkinlik olduğunun bilincine varmasına yarar. İnsanı sürünün bir bireyi olmaktan çıkarır. Büyük topluluk olmak, el ele verip destekleşmeli, dayanışmalı düşünmek ve etkinlikle bulunmak başka şeydir; kalıplarla, eleştirilerek aydınlatılmamış kabullerle düşünmek başka şeydir. Sürüleşme tehlikesine karşı etkili bir araçtır felsefe. Felsefe her işin anlamının, işlevinin bilinçli bir biçimde belirlenmesine, işin temiz, ayrı yapılabilmesine yardım etmesi bakımından yararlı ve gereklidir. Entelektüelliğin özü ise, bana sorarsanız, işini ciddiye almaktır." İşte bu söylenenleri Türk kültür ve sanat yaşamından adlarla örneklendirmek gerekirse, ilk akla gelecek kişilerden birinin Ruhi Su olacağını düşünürdüm hep. Ruhi Su sadece doğa vergisi sesi ve yeteneği ile, bu yeteneği geliştirme olanağı bulabilmiş olan bir sanatçı değil; aynı zamanda işinin felsefesini yapan bir düşünürdü de. Bu kitabı okuyanların, onun bu bütünsel kişiliğiyle tanışabilmesini amaçladık.
(Sunuş'tan)

Editörün Notu: Kitap, Ruhi Su'nun "Gülüm Demişler" CD ekiyle piyasaya sunulmuştur. Bir De Ruhi Su Geçti..., Ruhi Su Kültür ve Sanat Vakfı, 9789759374112, Füsun Akatlı
Stok Kodu
9789759374112
Basım Yeri
İstanbul
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat