Mesnevi’de Hz.Peygamber (Ciltli)Hadislere Yapılan Atıflar

%30
Mesnevi'de Hz. Peygamber,Ali Osman Koçkuzu
Ülkemizde Rumi'yi tanıyanlar, bundan yetmiş yıl öncesine göre daha azalmıştır. Altmış sene önce, bugünler düşünülerek birtakım faaliyetlere girilmiş olsa idi, şimdi pek çok Mevlana-şinas alime sahip olurduk. Mesele sadece şekil ölçüsünde ele alındı ve Rumi'nin; manevi unsurları, onu meydana getiren inanç ve ameli hayat ile ahlak geri planda kaldı. Artık günümüz toparlanma günüdür. Öyle umarız ki, ilgili birimler onun tarih, kültür, iman ve ruh yönünü dünyaya güzel anlatacaklar ve bizde bundan yararlanacağız.
Mevlana; İslam dininin ve derin medeniyetinin ortaya koyduğu bir alim, mütefekkir, sufi ve mürşittir. Çağlar ötesine kadar İslam iman, ahlak ve zühid hayatının tanıtımında, her dönmede kamil manada hizmetini sürdürmüş, sürdürmektedir. Gelecekte de o en merhametli aşık bir mürebbi olarak gönüllere İslam'ı ve onun Aziz Peygamberi Kur'anımızın sevgisini ulaştıracaktır.
Mevlana madde ve ruhtan ibaret bir İslam büyüğü olduğuna göre, ilim dünyamıza düşen “onu olduğu gibi tanımak ve tanıtmak için ilmi gayretleri seferber etmek“. Bu sayede Mevlana araştırmaları, kendisinden beklenen ciddiyete ulaşıp, umulan eserlerini verecektir.
Mevlana'yı kişilere ve arzulara göre anlama ve takdim dönemi artık sona ermelidir.
Bu dönem, bu sevilmeyen zaman süreci artık bitmelidir.
İslam medeniyeti ve ilimler tarihi dünyaya, kendi evlatlarını ve onların alem-şumul eserlerini, katkısız tertemiz bir çalışma emeği olarak “olduğu gibi sunma“ görevini yapmalıdır. Mevlana yüce İslam dininin, biliminin ve ahlakının Dünya'ya arzında bir imkan ve bir merhaledir. Daha on binlerce büyüğümüz için de aynı hizmetleri insanlığa arz etmekle görevliyiz.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756021255
Boyut
160-240
Sayfa Sayısı
508
Basım Yeri
Konya
Basım Tarihi
2006-06
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
1. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat