Turan'ın Alp Kızları İpekyolu Efsaneleri

Turan´ın Alp Kızları İpekyolu Efsaneleri,Musıne Galıma
Turan'ın Alp Kızları İpekyolu Efsaneleri Turan'ın Alp Kızları ve İpekyolu Efsaneleri, konuları itibariyle birbirini tamamlar mahiyetteki iki ayrı kitabın tek kitap olarak yayınlanmışıdır. Her iki kitabın yazarı da Taşkent Üniversitesi Filologia Akademisi'nde öğretim üyesidir.

Musine Galima'nın Turan'ın Alp Kızları adlı çalışması, Türk tarihinin bilinen dönemleri içinde gerçekliklere dayalı; ancak zaman içinde efsanevî anlatımlara ve mitolojik tasvirlere büründürülmüş büyük Türk kadınlarını hikâye eden bir Özbek-Türk halk edebiyatı araştırmasıdır.

Kadim dönemlerden itibaren, Türk toplumlarında, konumu itibariyle fevkalade önemsenen Türk kadınını, toplumsal aktiviteleri bakımından inceleyen eser, tarihi kişiliklerden ve mitolojik tasavvurlardan hareketle, bilimsel yorumlar ve değerlendirmeler geliştirmek amacıyla kaleme alınmıştır.

Turan'ın Alp Kızları, Türk kültür tarihinde kadının yerini ve Türk sosyal yaşantısındaki kadın - erkek pararelliğini çarpıcı örneklerle ortaya koyan akademik bir araştırmadır.

Mamatkul Coreyeff'in İpekyolu Efsaneleri adlı eseri ise, Orta Asya Türk halklarının hafızasında yaşayan ve kuşaktan kuşağa anlatılagelen Türk halk efsanelerinin akademik disiplinle derlenmiş, ansiklopedik mahiyetteki bir yayınıdır.

İpekyolu Efsaneleri, Tanrıdağı'ndan Süleymaniye'ye Türk halk inaçlarıyla örülmüş bir mahyadır.

Türkiyat alanındaki projeleriyle yayın hayatına soyunan Şa-To, milli kültürümüze katkı sağlayıcı yayınları Türk okuruna sunmaya devam edecektir.
(Arka Kapak) Turan'ın Alp Kızları İpekyolu Efsaneleri, Şa-To Yayınları, D. Ahsen Batur, 9789758109517, Musıne Galıma, Mamatkul Corayeff
Stok Kodu
9789758109517
Boyut
145-215
Sayfa Sayısı
261
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2001
Çeviren
D. Ahsen Batur
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat