Büyük Satranç TahtasıAmerika'nın Önceliği ve Bugünün Jeostratejik Gerekleri

Büyük Satranç Tahtası,Zbigniew Brzezinski
Büyük Satranç Tahtası Beş yüz yıl kadar önce, kıtalar siyasal olarak karşılıklı etkileşime başladıklarından bu yana, Avrasya dünya iktidarının merkezi oldu. Yirminci yüzyılın son on yılı, dünya olaylarında büyük bir kaymaya tanıklık etti. Tarihte ilk kez, Avrasyalı olmayan bir ülke, Avrasya güç ilişkilerinde en üstün güç olarak ortaya çıkıyordu.

İşte, küresel olarak üstün bir Amerika'nın, karmaşık Avrasya güç ilişkileriyle nasıl baş edeceği ve özellikle düşman bir Avrayalı gücün ortaya çıkmasını önleyip önleyemeyeceği sorunu, Büyük Satranç Tahtası'nın ana meselesini oluşturmaktadır. Kitabın amacı, bu nedenle kapsamlı ve bütünlemiş bir Avrasya stratejisini biçimlendirmektedir.

Brzezinski kendi vizyonu içinden stratejik açıdan önemli şu soruları da yanıtlıyor:
- Neden Fransa ve Almanya mihver jeostratejik rollere sahipken İngiltere ve Japonya değildir.
- Neden NATO'nun genişlemesi Rusya'ya, geçmişin hatalarını düzeltme şansını sunmaktadır ve Rusya neden bu fırsatı bir kenara itme lüksüne sahip olamaz.
- Neden Ukrayna ve Azerbaycan'ın kaderi Amerika için önemlidir.
- Çin'i bir tehdit olarak görmek, neden gerçek bir kehanet olacaktır.
- Türkiye Batı için neden önemlidir ve Amerika Türkiye'nin Avrupa'ya dahil edilmesini neden desteklemelidir.

Kitabı önemli kılan asıl özelliği ise Brzezinski'nin küresel stratejide Amerika'nın rolünü tanımlaren, satranç tahtsındaki diğer oyuncular konusunda da dikkate değer değerlendirmeler yapmasıdır. Türkiye de bunlardan birisi.
Büyük bir stratejik zekadan, stratejilerini gizleyenleri şok edecek, hayal gücü olmayanları kızdıracak ve dikkatli okurun ufkunu açacak bir kitap.
(Arka Kapak) Büyük Satranç Tahtası, Amerika'nın Önceliği ve Bugünün Jeostratejik Gerekleri, Sabah Kitapları A.Ş., Ertuğrul Dikbaş, Ergun Kocabıyık, 9789755790367, Zbigniew Brzezinski
Stok Kodu
9789755790367
Boyut
150-235
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Ertuğrul Dikbaş, Ergun Kocabıyık
Kapak Türü
Karton
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat