Medeniyetlerin gelişme şartlarını araştıran sosyologlar, kalkınmış milletlerle geri kalmış milletler arasındaki en mühim farklardan birinin “zaman anlayışı“ olduğunu müşahede edilmiştir.
Tarihte iz bırakmış medeniyetlerin takvim kullanmış olmaları oldukça dikkat çekicidir. Zira takvim, zamanın ölçülmesi, devlet ve fertlerin işlerini zaman birimlerine göre tanzim etmeleri demektir. Takvime göre hareket, hayatın disipline edilmesi ve insan ömrünün azami şekilde verimli kılınması manasına gelir.
Türkçemizde “an“ ile eş anlamlı kabul edilebilecek olan zaman; doğum ile ölüm arasında her kula emanet olarak verilip israf edilmemesi gereken ağır bir imtihan sorumluluğunu ifade eder.
zamanı işdrak aynı zamanda hayatın anlamını da idrak etmektir. dinimizin temel kaynaklarındaki çok sayıdaki naslar, yıllık, aylık, haftalık ve hatta günlük hayatın tanzimi hedeflediği gibi, aynı kaynaklarda ifade edilen tenbihler ve bir kısım fiili tedbirler Müslümanlarda “zaman şuuru“nun uyandırılmasını gaye edinir.
İslam terbiyesine göre zamanın kamil manada değerlendirilmesi, hayatın her anının Allah şuuru ile dopdolu geçirilmesi ile gerçekleşmektedir. İmam Şafii'nin: “Sen kendini Hakk ile meşgul etmezsen batıl seni istila eder“ sözü bu çerçevede söylenmiş güzel bir vecizedir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789758540716
Boyut
105-195
Sayfa Sayısı
96
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-03
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat