Sahih-i Buhari Tercüme ve Şerhi cilt 3Hadis No: 1623 - 2374

%30
Sahih-i Buhari Tercüme ve Şerhi cilt 3,İmam-ı Buhari
İçindekiler
Konu Başlıkları

1- Borç alma Borcun ödenmesi hacr ve iflas kitabı
2- Kitabul husumat (hukuki çekişmeler kitabı)
3- Buluntu eşyaların hükümler kitabı
4- Zulümler ve gasp kitabı
5- Ortaklık kitabı
6- Rehin kitabı
7- Köleyi hürriyete kavuşturma azat etme kitabı
8- Yazışma kitabı
9- Hibe, fazileti ve hibeye teşvik kitabı
10- Şehadetler kitabı
11- Sulh kitabı
12- Şartlar kitabı
13- Vasiyetler kitabı
14- Kitabul cihad ve siyer (cihad ve siretler kitabı)

Sahih-i Buhariyi terceme ederken Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve selemin muradına en yakın manayı yakalayabilmek amacıyla Sahih-i Buharinin meşhur ve alimler katında muteber olan İbnu Hacer el-Askalaninin Fethul-Bari adlı eserinden büyük ölçüde faydalandım.

Sahih-i Buhari içerisindeki kitapların, babların ve hadislerin rakamlandırılması ise Muhammed Fuad Abdulbaki -Allah ona rahmet etsin- tarafından yapılmıştır. Hadisin senedinde ise zincirin en sonundaki ravi zikredilmiş, geri kalanı ise terceme edilmemiştir. Ancak hadisin senedi, Arapça metninde olduğu gibi nakledilmiştir. Hadisleri tercüme ederken Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellemin muradının hasıl olabilmesi için geniş ve açıklamalı tercemeye gidilmiş ve bu konuda Allah Rasulü sallallahu aleyhi ve sellemin o hadise yüklediği mana büyük bir titizlikle hadise lanse edilmiş ve bu konuda hadis ulemasının görüşlerine başvurulmuştur. Sahih-i Buhariyi Müslümanlar Kuran-ı Kerimden sonra ikinci kaynak olarak kabul etmişlerdir. Muhammed Ümmeti bu kitabı kabul ettmiş ve hadislerin tamamının sahih olduğu hükmünü vermişlerdir.

Sahih-i Buhari de gerçekten bu övgüyü hak etmiştir. Hadis ulemasının bu kitaba verdikleri önem, bunu anlayıp şerh etmedeki çaba ve gayretleri de bunu göstermektedir. Gerçekten özel olarak Sahih-i Buhari ve genel olarak hadis kitapları büyük çabalarla derlenip hadisler bir araya geetirilmiştir. Öyle ki bir hadis için aylarca yol gidilmiş ve bunun için çok büyük çabalar harcanmıştır., Böyle bir eseri Arapçadan Türkçeye aktarmayı nasip ettiği için Allaha hamdu senalar olsun. Rabbim ahiret azığı kılsın. Okuyan kişilere ise öğrenme, yaşama, hıfz etme ve anlatmayı nasip etsin. Amin.

HARUN YILDIRIM

SAHİH-İ BUHARİ Tercümesi Toplam 11 Cİlt e Tamamlanacaktır.
Stok Kodu
9789759180386
Boyut
16-24
Sayfa Sayısı
574
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2009-05
Çeviren
Harun Yıldırım
Kapak Türü
Ciltli
Kağıt Türü
Şamua
Dili
Türkçe - Arapça
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat