Gabriele Wohmann’ın Üç Romanında Toplumsal Eleştiri

%20
Gabriele Wohmann'ın Üç Romanında Toplumsal Eleştiri,Gamzenur Nergis Ba
“Gabriele Wohmann'ın Üç Romanında Toplumsal Eleştiri“ adlı bu çalışmaya sırasıyla “Paulinchne war allein zu Haus“ (1974), “Frühherbst in Badenweiler“ (1978), “Aber das war noch nicht das Schlimmste“ (1995) romanları kaynak olarak alınmıştır.
Çalışmada Wohmann'ın romanlarındaki sosyal kritik noktalarını belirlemek için, romanların yazılmış olduğu dönemin özellikleri dikkate alınmıştır. Eserlerdeki asıl eleştiri noktaları, otobiyografik benzerliklerle güçlendirilmiş ve belirli sonuçlara varılmıştır. Gabriele Wohmann, modernite eleştirisi yaparken aslında toplumdaki tek tip düşünce tarzını eleştirmektedir. Modern toplumu eleştirirken de herhangi bir ideoloji ya da fikri yüceltmez. Daha çok modern toplumdaki değerlerin insanların elinde dejenere edildiğini vurgular ve bireyin kendi sınırlı gücüyle, hayal ettiği nokta arasındaki farkı öne çıkarır. Wohmann'a göre toplum bir çelişkiler yumağıdır. Bu çelişki ailede başlar ve tüm topluma yansır.
Bu çalışmada, Wohmann'ın üç eserinden yola çıkılarak toplum eleştirisi irdelenmiştir. Bireyin kişiliğinin toplum ve aile tarafından belirlendiği ve toplumdaki mekanizmaların kişiliğin gelişimi üzerinde olumlu ve olumsuz yönleri vurgulanmıştır.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9786054223954
Boyut
135-215
Sayfa Sayısı
80
Basım Yeri
Erzurum
Basım Tarihi
2012-07
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat