Otoritenin İzdüşümüHeinrich Mann'ın Mavi Melek Adlı Romanında Eğitim Eleştirisi

%20
Otoritenin İzdüşümü,Gürsel Uyanık
Heinrich Mann, Mavi Melek adlı romanında ele aldığı 'okul' konusuyla yalnızca okulu ve öğretmeni eleştirmekle kalmaz, aynı zamanda romanın yazıldığı dönemde iktidarda bulunan İmparator II. Wilhelm'in despotizme dayalı anlayış ve uygulamaları ile baskı ve otoriteyi içselleştirmiş çarpık toplumsal yapıyı da eleştirir.
Bir eğitim kurumu olarak okulun ve onun vazgeçilmez parçalarından biri olan öğretmenin gerçek ödevlerini yerine getirmekten uzak olduklarını, bu durumun bireysel ve toplumsal açıdan meydana getirdiği bozulmaları dile getirir.
Yazar, okul ve öğretmenin gerçek işlevlerini, ancak özgürlükçü, eşitlikçi, demokratik bir sistem içinde yerine getirilebileceklerine vurguda bulunur.
II. Wilhelm döneminin despotizme dayalı anlayış ve uygulamalarının, sonraki yıllarda faşast ve diktatör bir lider olan Hitler'in iktidar yolunu açtığını düşündüğümüzde, romanda bu döneme yönelik eleştirilerin daha da önem kazandığı, buradan her toplum için alınabilecek bazı derslerin olduğu kendiliğinden ortaya çıkıyor.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789756122105
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
157
Basım Yeri
Erzurum
Basım Tarihi
2005-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat