Ahmed Şuayb, Servet-i Fünun neslinin, kalemini sadece tenkide has kılmış ferdi değil, aynı zamanda bu neslin yegane 'felsefecisi' ünvanına da hak kazanmıştır. Beşir Fuad'la başlayan pozitivist düşüncenin devamı ve gelişimi çizgisinde, İkinci Meşrutiyet'ten sonra, Türk Tefekkür tarihinde önemli bir yer işgal eden Ahmed Şuayb, yine Beşir Fuad'ın kaderine paralel, genç yaşta hayata veda etmiş mütefekkirlerden birisidir.
Kurucuları arasında bulunduğu Ulum-u İktisadiye ve İçtimaiye dergisi ile Türkiye'de felsefi düşüncenin lik hareketini gerçekleştiren Ahmed Şuayb, Hayat ve Kitaplar adlı eseriyle, başta Taine olmak üzere, Fransız, Alman ve İngiliz edebiyat ve tarih alanına, modern anlamda damgalarını vurmuş isimleri bir süredir aynı yola görmiş ve aynı yolda ilerlemeye çalışan bir topluma yol göstericilik sıfatıyla, şuurlu olarak taşımanın gayretini de gütmüştür.
Hayat ve Kitaplar, bu düşüncenin gerçekleştirilmeye gayret edildiği bir zemin olmakla birlikte, Servet-i Fünun edebiyatı ve neslinin felsefesini de yapan bir eserdir.
(Arka Kapak)
Stok Kodu
9789759896096
Boyut
135-195
Sayfa Sayısı
314
Basım Yeri
Erzurum
Basım Tarihi
2005-01
Kapak Türü
Karton Kapak
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat