Neo-liberalizm ve Sınıf Karl Marks, kapitalist sömürüye karşı sürdürülen mücadelenin, toplumsal önderinin İşçi sınıfı olduğunu ve insanlığı sınıfsız topluma götürecek toplumsal değişimlerin ancak bu sınıfın mücadelesinin eseri olabileceğini günümüzden yaklaşık yüzyıl önce göstermişti. Bugünün İşçi sınıfı Marks'ın dönemindeki işçi sınıfından farklı. Günümüzde, İşçi sınıfının küçük bir bolümü sanayi sektöründe çalışıyor. Teknolojinin gelişmesi, kamu hizmetlerinin yaygınlaşması giderek daha fazla insanı "beyaz yakalı İşçi" haline getiriyor. 1980'lerin başından itibaren, "'sol" içinde, İşçi sınıfının sosyal ve politik bir güç olmaktan uzaklaşmaya başladığı iddia edilir oldu. Bu kitap, proleteryaya elveda diyenlere marksistlerin yanıtıdır. Callinicos ve Harman, marksist "sınıf kavramının nasıl tanımlanması gerektiğinden başlayarak, istatistiklerle destekledikleri çalışmalarında, kriz dönemlerinin daima kapitalizmin yeniden yapılanmasına denk düştüğünü ve işçi sınıfının da bu sürecin bir parçası olduğunu savunuyorlar. İşçi sınıfının bileşimi farklılaşıyor, ama proletarya, toplumsal değişimlerin biricik Öznesi olarak hâlâ egemen sınıfların karşısında duruyor.

Özgün "Yeni Orta Sınıf" çözümlemeleriyle seksenli doksanlı yıllarda toplumbilim dünyasının referans noktasını oluşturan ikilinin kuramlarını özetledikleri, uzun zamandır aranıp bulunamayan yetkin çalışması, gözden geçirilip düzenlenmiş basımıyla Türkçe'de. İkibinlerde de sınıf analizinin güncelliğini hiç kaybetmediğinin belgesi olan kitap "İşçi Sınıfı Değişti mi'" gibi canalıcı bir soru üzerinden akıp Beyaz Yakalılar'ın konumunu saptıyor.

Bir çok modern klasiği dilimize kazandırmakla kuramsal tartışmalarımıza boyut kazandırmış değerli çevirmen Osman Akınhay'ın ilk çevirisi olmasıyla da hayli anlamlı olan metin üretim ilişkilerinin karmaşıklaştırıldığı Postmodern Çağ'ın sınıfsal yapısını anlamak isteyen okurlar için bir el feneri işlevi görüyor. Neo-liberalizm ve Sınıf, Salyangoz Yayınları, Osman Akınhay, 9799756277323, Alex Callinicos, Chris Harman
Stok Kodu
9799756277323
Boyut
135-210
Sayfa Sayısı
160
Basım Yeri
İstanbul
Çeviren
Osman Akınhay
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat