Siyasal Düşünceler Tarihi Cilt: 1Mezopotamya, Hint, Çin, Yunan, Roma, Hıristiyan, İslam ve Türk

%30
Siyasal Düşünceler Tarihi Cilt: 1,Çetin Yetkin
Emsallerinden farklı olarak, Avrupa-merkezciliği aşan ve birinci kaynaklara dayanan bir siyasal düşünceler tarihi... Mezopotamya, Hint, Çin, Yunan, Roma, Hıristiyan, İslâm ve Türk kaynaklarındaki bütün temel metinlerin ilk elden alıntılarıyla yazılmış bir klasik.

Genellikle siyasal düşünceler tarihi kitapları hep Yunan düşünürleri ile başlar. Bu da Batı uygarlığının bir öncesi olmayan Yunan uygarlığı temeli üzerine kurulduğu varsayımına dayanır. Oysa, siyasal düşünce Yunan âlemi ile başlamadığı gibi, Batı uygarlığının temeli de yalnızca Yunanistan'da atılmamıştır. Çünkü, Yunan uygarlığının da bir temeli, esin kaynakları vardır. Öte yandan, siyasal düşünceler tarihi kitaplarında genelde İslâm siyasal düşüncesine yer verilmediği de görülmektedir. Oysa, İslâm siyasal düşüncesi özellikle ilk yüzyıllarında başlı başına önemli ve görkemli olduğu gibi, Batı siyasal düşüncesinin gelişimindeki etkileri de gerçekten büyüktür.

Siyasal düşüncenin Türkler'deki gelişim çizgisi ise, siyasal düşünce tarihi kitaplarında yok sayılmaktadır. Oysa, birçok devlet kurmuş, güçlü siyasal örgütlenmeler gerçekleştirmiş olan Türkler'de siyasal düşüncelerin ortaya konmamış olduğunu öne sürmek ussal olmadığı gibi, tarihsel olgulara da ters düşmektedir. Kuşkusuz, Türk siyasal düşüncesinin söz konusu edilmemesi, bizlerin dünyaya hep ya Batılılar'ın ya da İslam Arap-Fars dünyasının gözüyle bakmamızın, onların da kendilerini dev aynasında görerek, başkalarının gerçekliklerini görmezden gelme eğilimlerinin sonucudur. Bu nedenle, bu çalışmada ele alınan her dönemde Türk siyasal düşüncesi üzerinde olabildiğince durulacaktır.

Bu çalışmada, siyasal düşünürler elden geldiğince kendi yazdıkları metinler, kitaplar temelinde anlatılıp irdelenmeye çalışılmış bulunmaktadır. Böylece, okurlara, siyasal düşünürlerin görüşlerini doğrudan doğruya kendilerinden izleme olanağı sağlanmak istenmiştir.
Stok Kodu
9786050040012
Boyut
165-240
Sayfa Sayısı
440
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2008-1
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat