16 Ekim 1854´te Dublin´de, ailesinin ikinci çocuğu olarak doğdu. Babası dönemin ünlü doktorlarından William Wilde, annesi İrlanda´nın İngiltere´den bağımsızlığını savunan devrimci şiirleriyle dikkat çekmiş yazar Jane Francesca Elgee idi. Kendisinden üç yaş küçük kız kardeşi Emily´nin henüz on yaşındaki ölümü Wilde´in çocukluk döneminin en sarsıcı olayı oldu; yazar kardeşinin saçlarından bir tutamı, hayatı boyunca, üzerinde taşıdığı küçük bir zarfla sakladı.

1883´te Duchess of Padova (Padova Düşesi) adlı oyunu yazdı.1884´te Constance Loyd´la evlendi İki yıl içinde bu evlilikten iki erkek çocuk sahibi oldu. 1887´de Woman´s World Dergisi´nin edtörlüğünü üstlendi; aynı yıl Canterville Hayaleti´ni kaleme aldı.

Çocuk öykülerinde oluşan kitap, 1890´da bir Amerikan dergisinde yayınlanan tek romanı Dorian Gray´in Portresi, A Woman of No Importance (Önemsiz Bir Kadın), An Ideal Husband (İdeal bir koca)ve The Importance of Being Earnest (Ciddi Olmanın Önemi) adlı oyunları bu dönemde yayınlandı. Dorian Gray´in Portresi 1891´de kitap haline getirildi ve şiddetli tepkilere yol açtı. Aynı kitap daha sonra Wilde´ın kaderini belirleyecek davalarda kanıtmışcasına kullandı.

Tek romanı Dorian Gray´in Portresi, genç bir adamın dünyası ile 19. yüzyılın dalgalanan, estetiğe ve mitolojiye sığınan üst-sınıf dünyasını çarpıcı bir üslupla bir araya getiriyor. Hayat, sanat, ölüm, sonsuzluk, vicdan acıma ve tutku üzerine usta bir yazardan çarpıcı yaşam parçaları.
Stok Kodu
9789756277737
Boyut
120-180
Sayfa Sayısı
368
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2007-4
Çeviren
Esra Bulut
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
2. Hamur
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat