Aşk Sanatı İşte dünyanın en güzel kitap başlığı ve dünya durdukça canlılığını koruyacak bir kitap söz konusu. Tüm diyarlara, tüm zamanlara, tüm yaşlara, tüm durumlara hitap eden bir kitap bu elinizdeki. Güzeller de okumalı onu, çirkinler de. Kadınlar da okumalı, erkekler de. Zenginler de okumalı, fairler de. Acı ve korkuların çöllerinden kurtulup, aşk dediğimiz o yeşil vahaya erişmeyi vaat ediyor bu kitap.
-Roger Peyrefitte

Publius Ovidius Naso ya da tanındığı adıyla Ovide, İ.Ö. 43 yılında Abruzzo/İtalya'da doğdu. 18 yaşında Yunan topraklarına giden Ovide, Roma'ya geri döndü ve orada parlak bir hukuk eğitimi aldı. M.Ö. 15 yılında, Corinne'le ilişkisinin hikayesini anlattığı Aiklar adlı kitabı yazdı. Aşk Sanatı'nı ise Hıristiyanlık döneminin başında tamamladı. Kitap, Roma hayatının serbest veçheleri hakkında okurlara detaylı ve eğlendirici bilgiler sunuyordu. Aşk Sanatı, İmparator Augustos ile Ovide'i yakınlaştırdı. Ovide bu dönemde, Yunan mitolojisini derinlemesine incelediği Metamorfozlar adlı kitabı yazdı. Ancak bir süre sonra, bilinmeyen bir nedenden dolayı İmparator, Ovide'i sürgüne yolladı. Ovide yaşamının son yıllarını günümüzde Contantza olarak bilinen Romanya'daki küçük liman kentinin soğuk ve karanlık atmosferi içine girdi ve İ.S. 17 yılında öldü. Karanlık ruh hali; Romanya'ya seyahati ve sürgün yılları ile ilgili dokunaklı ve melankolik eserler yazmasına neden oldu. Bunlardan birinde, Ovide adeta mezar kitabesini yazmıştı:

Burada yatan bendeniz, büyük aşkların ozanı, ilham perimi
yitirdim ben. Eğer yolun buradan geçer de, mezarıma uğrarsan,
mutsuzluğumu hafifletmek için de ki, "Ovide, senden ne kaldıysa
geriye, onlar yatsın bari huzur içinde."
(Arka Kapak)

İşte dünyanın en güzel kitap başlığı ve dünya durdukça canlılığını koruyacak bir kitap konusu. Tüm diyarlara, tüm zamanlara, tüm yaşlara, tüm durumlara hitap eden bir kitap bu elinizdeki. Güzeller de okumalı onu, çirkinler de. Kadınlar da okumalı, erkekler de. Zenginler de okumalı, fakirler de. Acı ve korkuların çöllerinden kurtulup, aşk dediğimiz o yeşil vahaya erişmeyi vaat ediyor bu kitap. Aşk Sanatı, Ovıde, 9799756277125, Salyangoz Yayınları, Hikmet Kırık
Stok Kodu
9799756277125
Boyut
110-180
Sayfa Sayısı
192
Basım Yeri
İstanbul
Basım Tarihi
2005-10
Çeviren
Hikmet Kırık
Kapak Türü
Karton
Kağıt Türü
Şamua
Dili
Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.
Kapat